A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat már a kezdetek óta nyílt napokkal, előadásokkal, találkozókkal, workshopok szervezésével ünnepelte a logopédia európai napját. A FPSZ a Magyar Fonetikai, Foniátriai és Logopédiai Társasággal (MFFLT) összefogva 2022-ben közösen hívja fel a figyelmet a logopédiának az egész életre kiható jelentőségére, személyes és online találkozási lehetőséget nyújtva az érintetteknek, érdeklődőknek, szakembereknek.
A koronavírus-járvány időszakában kiemelt cél, hogy a kommunikációs rendellenességgel küzdő gyermekek és felnőttek egészségére és jólétére irányítsák a figyelmet. Az idei témamegjelölés hangsúlyozza, hogy a logopédia magába foglalja a kora életszakasztól egészen idős korig megvalósuló összes ellátási típust, a beszédindítástól a beszédhang javításán át a kommunikációs problémák vonatkozásában nyújtott segítségig.
A logopédia európai napján többek között olyan témákban tartanak beszélgetéseket, előadásokat, mint a korai intervencióban ellátott gyerekek helyzete, a nyelvi kompetenciák erősítése az iskolaelőkészítő foglalkozásokon, valamint a szemantikai struktúrák elmélyítése a nyelvi kreativitás fejlesztésében.
A programok során a logopédusok megmutatják, hogy milyen eszközökkel segítik a hozzájuk forduló kisgyermekeket, serdülőket és felnőtteket, hogy szebben, tisztábban beszéljenek, eredményesebben kommunikáljanak, jobban megértsék társaik reakcióit és érzéseit, és megtalálják a nekik legmegfelelőbb kommunikációs utakat saját környezetük keretein belül.
A logopédia európai napját minden évben március 6-án ünneplik, amikor az egész kontinensen programokat szerveznek, kapukat nyitnak a széles nyilvánosság felé, kiemelt figyelmet fordítva az ellátás helyzetére, a szakmai innovációkra, valamint a fejlődési lehetőségekre.
A részletes program a www.fpsz.hu weboldalon érhető el.