Egyrészt a fertőzéstől való félelem, illetve szeretteink féltése állandó stresszhelyzetet, szorongást okoz. Az élet természetes velejáróját jelentő mindennapi tevékenységek (pl. vásárlás, tömegközlekedés) most komoly stresszforrássá váltak. Másrészt a járvány visszaszorítására tett intézkedések (pl. a kijárási tilalom, a fizikai távolságtartás, az otthoni munkavégzés, a kulturális és szabadidős tevékenységek korlátozása stb.) következtében megjelenő szociális és fizikai elszigeteltség komoly érzelmi megterhelést jelent, amelyet a járványhelyzet elhúzódása és az ezzel kapcsolatos bizonytalanság még tovább súlyosbít. Harmadrészt a fenti intézkedések sokak esetében súlyos közvetlen következményekkel (pl. a munkahely elvesztése, fizetéscsökkenés) vagy az ezektől való félelemmel járnak, ami megint csak krónikus stresszhelyzetet okozhat, és akár szomatikus problémákat is előidézhet.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ha komolyan veszed a tartós fogyást,
és a későbbiekben is egészségesen szeretnél főzni:
Légkeveréses Halogén Főzőkészülék
- Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetsz benne
- Füst- és szagmentes
- Mikró helyett is jó, mindent tud, amit egy mikrohullámú sütő, sőt tehetsz bele alufóliát, vagy akár tepsit is
- Megőrzi az ételek vitamintartalmát a kíméletes halogén főzési eljárásnak köszönhetően.
- Megtapasztalhatod az ételek valódi ízét, a zárt rendszerben sosem érzett ízek jönnek elő..
MEGNÉZEM A LÉGKEVERÉSES HALOGÉN FŐZŐKÉSZÜLÉKET >>
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Mindezek a problémák szorongásos és depressziós tünetek megjelenéséhez vagy a meglévők felerősödéséhez vezethetnek, különösen az arra érzékenyek körében. Az összezártság fokozhatja továbbá a feszültségek megjelenését, a konfliktusok elmélyülését a családokban (különösen a rosszul funkcionáló családokban), ami a családon belüli erőszak és abúzus növekedéséhez is vezethet. Megnő ebben a helyzetben a függőségi zavarok kockázata is, akár a Magyarországon hagyományosan súlyos problémát jelentő alkoholhasználat és dohányzás, akár az egyéb szerek (pl. gyógyszerek visszaélésszerű használata, egyéb drogok), akár az online térhez köthető zavarok (pl. videójátékok, online szerencsejáték, online pornográf tartalmak) tekintetében.
Problémát jelenthet ezek mellett a napirend felborulása és az általa nyújtott struktúra elvesztése, az evéssel kapcsolatos zavarok megjelenése, a testmozgás hiánya és az ezekből fakadó önértékelési problémák, amelyek ismételten a szorongásos és hangulatzavarok irányába hathatnak.
Bár a járvány közvetlen egészségügyi következményeinek kezelése nyilvánvaló prioritás, fontos, hogy figyelmet fordítsunk a mentális egészséget érintő problémák kezelésére is, különösen, mivel a járványhelyzet ezt az ellátási szektort is megrendítette (pl. kieső munkaerő, az ellátás korlátozása stb.). A pszichoterápiás kezelések online formára való átállása üdvözlendő fejlemény, amelynek hosszú távú előnyei is várhatóak, azonban ez nem tudja teljes mértékben kompenzálni a kieső ellátást, illetve bizonyos csoportok számára nem hozzáférhető vagy nem adekvát ellátási forma. Fontos tehát, hogy tudatában legyünk annak, hogy a jelen helyzet a mentális egészség szempontjából is jelentős kihívást jelentő időszak, amelyre az ellátórendszernek reagálnia kell, de amelyben sikert érhetünk el akár kisebb viselkedésváltozások elősegítésével is. Utóbbira példa lehet a napirend megtartása a megváltozott körülmények ellenére, a rendszeres testmozgás, az alternatív lehetőségek keresése a társas kapcsolatok fenntartására.
Dr. Király Orsolya PhD az ELTE PPK Pszichológiai Intézet Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékének adjunktusa
Dr. Demetrovics Zsoltaz MTA doktora, az ELTE PPK Pszichológiai Intézet Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékének vezetője