E vírusfehérjék gátlószereit két stratégiával kereshetjük. A gyógyszerkutatás és -fejlesztés klasszikus útját követve előbb kémiai kiindulópontot keresünk, majd ennek sok szempontú optimálásával gyógyszerjelöltet találunk, amelynek hatékonyságát és biztonságosságát klinikai vizsgálatokban igazoljuk. A kezelési lehetőségek mielőbbi azonosítása érdekében azonban érdemes más betegségek kezelésére szolgáló, már ismert gyógyszereket is megvizsgálni.
2020 elején kutatócsoportunk hazai és nemzetközi partnerekkel együttműködésben mindkét irányban kutatásokat indított. A már ismert vírusellenes gyógyszerek közül elsőként a vírus RNS-függő RNS-polimeráz enzimjének működését gátló remdesivir és favipiravir került a látókörünkbe. Tekintettel arra, hogy az antivirális kezelés a betegség tüneteinek megjelenésétől számított 8-10 napon a leghatékonyabb, amikor a legtöbb beteg még nem feltétlenül kerül kórházba, tevékenységünket a szájon át szedhető favipiravir hatóanyagra fókuszáltuk, amelynek hatékonyságát előzetes klinikai vizsgálatok is megerősítették.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ha komolyan veszed a tartós fogyást,
és a későbbiekben is egészségesen szeretnél főzni:
Légkeveréses Halogén Főzőkészülék
- Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetsz benne
- Füst- és szagmentes
- Mikró helyett is jó, mindent tud, amit egy mikrohullámú sütő, sőt tehetsz bele alufóliát, vagy akár tepsit is
- Megőrzi az ételek vitamintartalmát a kíméletes halogén főzési eljárásnak köszönhetően.
- Megtapasztalhatod az ételek valódi ízét, a zárt rendszerben sosem érzett ízek jönnek elő..
MEGNÉZEM A LÉGKEVERÉSES HALOGÉN FŐZŐKÉSZÜLÉKET >>
----------------------------------------------------------------------------------------------------
A magyarországi ellátás biztosítása és a magyar COVID-19-betegek kezelésének érdekében célul tűztük ki a favipiravir gyártóeljárásának fejlesztését és klinikai vizsgálatát. A Természettudományi Kutatóközpont vezette konzorcium befejezte a félüzemi gyártóeljárás kidolgozását, a tárgyalások jelenleg már az ipari gyártásról folynak. A klinikai vizsgálatok a japán referenciakészítménnyel és rövidesen a magyar fejlesztésű gyógyszerrel is a Pécsi Tudományegyetem vezetésével a HECRIN klinikai konzorcium keretében folynak. A magyar betegek favipiravirral való kezelése a referens készítménnyel jelenleg is minden ellátóhelyen biztosított, a hazai gyártású gyógyszer várhatóan januártól lesz elérhető, ebből stratégiai készletezésre is lesz lehetőség.
Bár az ismert antivirális gyógyszerekkel szerzett eddigi tapasztalatok kedvezőek, és a kezelések sok CO-VID-19-betegnek jelentettek segítséget, egyik sem csodaszer. Egy kifejezetten a SARS-CoV-2 vírus ellen fejlesztett gyógyszerrel várhatóan jobb eredményeket lehet elérni. Az Oxfordi Egyetem és az izraeli Weizmann Intézet kutatóival ennek érdekében indítottunk kutatást (www.nature.com/articles/s41467-020-18709-w). A célfehérje ebben az esetben a vírus fő proteáza, amely a vírus életképessége szempontjából fontos fehérjék kialakításáért felel. Kutatásaink során olyan speciális molekulákat azonosítottunk, amelyek bejutnak a proteáz gátlását eredményező fehérje-üregekbe, és a fehérjével reakcióba lépve beleragadnak ezekbe a zsebekbe, így a gátlás állandósul. Kutatócsoportunk-ban már folyik az azonosított ígéretes molekulák továbbépítése, amit a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal mellett az Egyesült Királyság Külügyminisztériuma is támogat.
Dr. Keserű György Miklós az MTA levelező tagja, a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője