2024. November 23. szombat
Előkészületek és levétel -  Feldolgozás és tárolás
A köldökzsinórvér levételének és tárolásának procedúrájából a szülőkre háruló rész a szervezés, amit érdemes időben, jóval a szülés előtt megejteni. Kevésbé ismert, hogy nem csak a köldökzsinórban lévő vér, de annak szövetei is jó őssejt-forrásnak számítanak, és szintén tárolhatók őssejtbankban.

Előkészületek és levétel

A köldökzsinórvérbőr származó őssejtek levételét szűrővizsgálatok előzik meg, amelyekkel olyan fertőző betegségek (Hepatitisz B és C, szifilisz, HIV) meglétét ellenőrzik az anyánál, amelyek kizárják a köldökzsinórból származó őssejtek későbbi felhasználását. (A vérvizsgálatot a szülés után is megismétlik.) A levételhez és szállításhoz szükséges eszközöket a sejtbank adja, és a szülőknek kell a szüléskor magukkal vinniük. Szintén a szülők feladata az őssejtbank értesítése a szülés után, a mintát ugyanis minél előbb el kell szállítani.

köldökzsinórvér

A vér levétele rövid, fájdalommentes és veszélytelen eljárás, amelyre közvetlenül a szülés után van lehetőség, miután a köldökzsinórt elvágták. Ha a szülésnél nem lép fel egyéb komplikáció, akkor a köldökzsinórvér gyűjtése az orvos döntése alapján elvégezhető. A gyűjtést a szülést vezető orvos vagy a szülésznő végzi a szülőszobán, a méhlepényből a köldökzsinóron keresztül speciális, steril véralvadásgátlóval ellátott gyűjtőzsákba.

Feldolgozás és tárolás

Mivel a köldökzsinórvérben található őssejtek száma általában egyenesen arányos a levett vér mennyiségével, ezért minél nagyobb mennyiségű mintát sikerül gyűjteni, annál több őssejt lesz a benne. Átlagosan kb.60-70ml köldökzsinórvért sikerül levenni, de ez jó esetben lehet akár 150-200ml is. A nemzetközi előírások alapján 50 ml alatti térfogatnál nem javasolt a tárolás, mert viszonylag kevés ilyenkor a mintában lévő őssejtek száma. A méhlepényben lévő, gyűjthető vérmennyiség sok tényezőtől függ, ilyen például: a terhességi hetek száma, a lepény nagysága, a lepény érettsége, egy baba van, vagy ikerterhességről van szó, a szüléskor milyen gyorsan válik le a lepény stb.

A köldökzsinór tárolására is sor kerülhet: ehhez a lehető leghosszabb, minimum 20 cm eltávolítása az ideális. 8 cm alatti hosszúság esetén nem javasolt a tárolás, mert ilyenkor viszonylag kevés a mintában lévő őssejtek száma. A vér levételéhez hasonlóan ez a folyamat sem okoz fájdalmat vagy egészségügyi kockázatot sem a megszületett baba, sem az édesanya számára.

Az összegyűjtött vért és köldökzsinórt a sejtek védelme érdekében a laboratóriumba szállításig meghatározott hőmérsékleten – 4-30 fok között – kell tartani. Feldolgozásuk szigorú, steril rendszerben történik. Első lépéseként lemérik őket, majd mikrobiológiai vizsgálatokat (baktérium-, gombatenyésztés) végeznek rajtuk.

A vér esetében az értékes őssejtek a magvas sejtek között találhatók, ezért a lehető legtöbb ilyen sejt kinyerésére és életképes lefagyasztására törekednek. Az előkészített sejtkészítményt speciális védőoldattal kezelik, ami megóvja a magvas sejteket a fagyasztás roncsoló hatásától, a sejtekben lévő vízmolekulák kristállyá képződésétől. Így az őssejtek meg tudják őrizni életképességüket mélyfagyasztott állapotban is, elméletben korlátlan ideig..

A köldökzsinór esetében izolálják az őssejtekben gazdag szöveti részt, majd szaporítással több különálló ampullában történik azok fagyasztása, így nem köldökzsinór darabok, hanem az értékes őssejtek kerülnek tárolásra..

A sejtkészítményt speciális fagyasztózsákba, majd fém kazettába helyezik, ami egy számítógép által vezérelt mélyfagyasztóba kerül, ahol meghatározott ütemben történik a mélyfagyasztása -150°C , -196°C közé. Ezután a köldökzsinórvér folyékony nitrogén gőzébe, ún. vapour phase technológiájú tárolóba kerül..

Amennyiben a minta térfogata lehetővé teszi, akár két, esetenként három zsákot (egységet) is lehet fagyasztani, és egymástól elkülönülten tárolni. A köldökzsinórvérből egy kisebb teszter ampullát is fagyasztanak, amelyen a transzplantációkor szükséges vizsgálatokat elvégezhetik, anélkül hogy a fagyasztózsákban lévő mintát felolvasztanánk vagy a gyermektől vennénk vért. Ezekre a vizsgálatokra akkor van szükség, ha az őssejtet nem tulajdonosuk, hanem rokon vagy idegen gyógyítására használják fel.


2012. 04. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -