2024. Október 02. szerda
Kutatások szerint a menopauzába lépett nők több mint egynegyedének a tünetei miatt a hétköznapi életében számos problémája adódik, amit a legtöbb háziorvos és munkaadó egyáltalán nem vesz figyelembe.

A 3275 nő megkérdezésével elvégzett felmérésből kiderül, hogy a változókorba lépett nők egyötöde kényszerült már arra, hogy szabadnapot vegyen ki a munkahelyén, ötvenből egy pedig hosszabb időre is táppénzre kellett menjen, emellett nagyjából a megkérdezettek fele panaszkodott depresszióra és több mint egyharmaduk szorongásos tünetekre. A többi gyakori tünet között szerepel a kimerültség, a fájó izmok, az éjszakai izzadás, a hőhullámok és a memóriaromlás. Tíz nőből négyen a háziorvosukhoz is fordultak a problémájukkal, de negyedüknél szóba sem került a menopauza kérdése, akinél pedig mégis, ott előfordult, hogy az orvos nem volt hajlandó hormonpótló gyógyszert felírni számukra, holott köztudott hogy az – a tünetek enyhítése mellett - a szívbetegség és a csontritkulás ellen is védelmet nyújt.

A szakemberek szerint egyes orvosok és munkaadók egyszerűen nem fogadják el, hogy a menopauza az élet része, amivel számos nőnek meg kell küzdenie, és bár a legtöbbek számára semmi komoly problémát nem jelentenek a változókor tünetei, egy jelentős hányad számára akár a hétköznapi életben is gondokat okozhatnak. A felmérésből arra is fény derült, hogy tízből egy nő a változó korba lépve fontolgatta, hogy felmond munkahelyén vagy idő előtt kéri nyugdíjazását. A menopauza jelentkezésének átlagos ideje az 51 éves kor, de sokan a negyvenes, vagy éppen a hatvanas éveikben jutnak el ide, az esetek hat százalékában pedig már a 40. év előtt jelentkezik a klimax.


2014. 10. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés