2025. Január 19. vasárnap
Az Oxfordi Egyetem szakértői új módszert fejlesztettek ki a klausztrofóbia kezelésére. Dr Andrea Reinecke a The Times hasábjain magyarázta el, hogyan szembesítette az embereket a saját félelmeikkel: például negyedórára bezárta őket a szekrénybe.

A legtöbbek rémálma, hogy találkoznak a rettegésük tárgyával. Nincs például olyan arachnofóbiás, aki szívesen borítaná a testét pókokkal. Egy kutató szerint azonban a félelmekkel való szembenézés segít annak a leküzdésében. Kontrollált kísérletek során próbálta ki, hogyan hat a szekrénybe zárás azokra, akik pánikrohamot kapnak a bezártságtól, a siker nyomán pedig másfajta fóbiákra is kiterjesztené az eljárást. A módszert egyszeri, kitettség alapú kognitív magatartásterápiának (cognitive behavioral therapy, CBT) is nevezik. A Biological Psychiatry című szaklapban megjelent beszámoló alapján a betegek egyharmada „meggyógyult” egyetlen kezelés hatására.

Az ötlet az agy „újratrenírozásán” alapszik, hogy az érintettek rájöjjenek: nem is olyan rossz, amitől eddig rettegtek. „Ők azt hiszik, hogy egész éjszaka bezárva tartom majd őket, de tudvalevő, hogy már 15 perc alatt magától csökken a feszültség, ha csak mozdulatlanul ücsörögnek” – fejtette Dr. Reinecke. Egy páciens, aki már 16 éve szenvedett pánikrohamoktól, lényegesen jobban lett egyetlen kezelés után. Dr. Reinecke úgy véli, hogy az egyszeri CBT akár gyógyszer helyett is alkalmazható. A kutatás 88 millió forintnak megfelelő összegű támogatásban részesült, és a folytatásban arachnofóbiások kerülnek majd félórára pókok közé.


Forrás: Medipress
2014. 11. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés