2025. Február 25. kedd
A média világa jelentős változásokon ment át az utóbbi években, de az egyre több álláslehetőség és bevétel ellenére ezek a változások gyakran idő előtti kiégés formájában jelentkeznek a szakmában dolgozók esetében.

Scott Reinardy, a Kansas Egyetem médiatudományi tanársegédje többszáz televíziós újságírót interjúvolt meg a szakmában az utóbbi időben bekövetkezett változásokról, közben azonban arra is rájött, hogy a válaszolók több mint 20 százalékán a klasszikus munkahelyi kiégés jelei mutatkoztak. Egy 2012-es felmérés tanúsága szerint a televíziós hírműsorok stábjai átlagosan 4 százalékkal bővültek az utóbbi évek során és egyre több bevételhez is jutnak, amellett, hogy az általuk előállított műsorok mennyisége is megnőtt, mivel vannak társaságok, ahol napi öt és fél órányi anyagot állítanak elő. "Szerettem volna megvizsgálni, hogy ezek a tényezők milyen szerepet játszanak a kiégés kialakulásában" - nyilatkozta Reinardy. "Kíváncsi voltam, vajon az újságírók megkapják az extra műsoranyag előállításához szükséges szervezeti támogatást vagy sem."

Reinardy közel 900 televíziós újságírót interjúvolt meg. A kérdések legnagyobb része a munkával való elégedettségről, a változó elvárásokról, a szervezeti támogatottságról, valamint a jövőbeli tervekről szólt. Emellett a fáradtsági szintet, cinizmust és szakmai hatékonyságot érintő kérdések is előkerültek az interjúk során. Az eredmények szerint a résztvevők 22 százalékánál mutatkoztak a kiégés jelei. Ahogy az várható volt, a magasabb fáradtsági szint minden esetben a szervezeti támogatottság hiányával járt együtt, míg a szakmai hatékonyság és elégedettség szempontjából jól teljesítő résztvevők mindig több támogatást kaptak a munkaadójuktól. A megkérdezettek 81 százaléka nyilatkozta, hogy a munkakörülményei jelentősen megváltoztak az utóbbi néhány évben. Sokan a szociális média fokozott jelenlétét, valamint a különböző média-platformok egyidejű alkalmazását és a szorosabb határidőket jelölték meg fő problémaként. "A legtöbbször már nem is napokról, hanem órákról van szó, ami a határidőket illeti" - mondta Reinardy. "Egyszerűen minden perc számít."

A megkérdezettek nagy része szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy sokkal több feladat jut egy-egy munkaperiódusra. Amikor Reinardy arról kérdezte a résztvevőket, tervezik-e, hogy elhagyják a pályát, a klasszikus kiégés tüneteit mutatók 80 százaléka válaszolt 'igen'-nel, vagy 'nem tudom'-mal. "Sokaktól hallottam, hogy már nem bírják tovább az iramot" - tette hozzá Reinardy. "A televíziós szakmában emiatt valószínűleg egyre több fiatal és tapasztalatlan pályakezdőt láthatunk majd, ami mindent egybevéve nincs jó hatással az újságírói szakmára. A fejlődés mindenhol jól látható, de ennek a hatalmas terjeszkedésnek is megvannak az árnyoldalai, amik a tehetséges újságírók elvesztésében jelentkezhetnek. Sajnos túl sok tévétársaságnál gondolják úgy, hogy akárki pótolható." A kutatás részletes leírása a Journal of Media Business Studies című tudományos szaklapban kerül majd publikálásra.


Forrás: Medipress
2013. 06. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés