2024. December 29. vasárnap
Miközben egyre bonyolultabb diagnosztikai eljárások segítik a betegségek diagnosztizálását, néha meghökkentően egyszerű módszerek is elegendőek például a demencia és stroke kockázatának felméréséhez.

Kézfogás-teszt: Az erős kézfogás nem csak az önbizalom jele lehet, de az orvosok szerint az egészségi állapotot is tükrözheti. Az Amerikai Neurológus Társaság 64. éves konferenciáján közzétett kutatás során 2500 férfit és nőt vizsgáltak több mint tíz évig, és kimutatták, hogy a demencia és a stroke kockázata összefüggésbe hozható a kutatás elején mért kézfogás-erősséggel. Az erős kézfogás a stroke 42 százalékkal alacsonyabb kockázatával függött össze a 65 éven felüliekben a gyengébb markú résztvevőkhöz viszonyítva.
Erica Camargo, a tanulmány szerzője azzal magyarázza az összefüggést, hogy az agyi vaszkuláris rendellenességek többféleképpen is megnyilvánulhatnak. Feltételezhető, hogy ha valakinek különösen gyenge a kézszorítása, az azt jelezheti, hogy nincs rendben az általános szív-érrendszeri egészsége.

Járásvizsgálat: Ugyanebből a kutatásból az is kiderül, hogy az általában gyorsabban járó emberekben sokkal alacsonyabb a demencia kialakulásának kockázata, mint csigalassú társaikban. Azokban, akik középkorukban lassabban jártak, másfélszer nagyobb az elbutulás kialakulásának valószínűsége.

Alvásteszt: A „nyitott szemmel” alvókra a memóriapanaszok nagyobb kockázata leselkedhet idősebb korban. A St. Louis-i Washington Orvostudományi Egyetem legújabb kutatásából kiderült, hogy azokban az emberekben, akik óránként öt percnél hosszabb időre ébrednek fel, nagyobb valószínűséggel alakul ki amiloid fehérjelerakódás az agyban, ami az Alzheimer-kór előjelének számít.
Még akkor sem lehetünk biztosak abban, hogy nyolc órát alszunk, ha ennyi időt töltünk az ágyban: a kísérlet résztvevőinek többsége ugyan fizikailag nyolc órát töltött ágyban, az átlagos alvásidejük azonban közelebb volt a hat és fél órához. Ráadásul az alanyok 25 százalékában kimutatták az amiloid plakkok jelenlétét.


Forrás: Medipress
2012. 03. 27.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés