2025. Január 28. kedd
A kutatók sikeresen fejlesztettek ki egy új technológiát, amelynek során a fény hatására aktiválódik a sejtekben a kemoterápiás szer, és ez nagymértékben javíthatja a daganatos sejtek elleni kezelés hatékonyságát. A kutatócsoport az eredményeit a Cell című folyóiratban tette közzé.

A közlemény szerzői, Oliver Thorn-Seshold és Dirk Trauner professzor, mindketten a müncheni Ludwig-Maximilians-Universitat munkatársai. Arra törekedtek, hogy megpróbálják kiküszöbölni a széles körben alkalmazott kemoterápiás szerek súlyos mellékhatásait. Jelenleg több, mint 100-féle ráktípus ismert, amelyeket aszerint osztályoznak, hogy milyen sejteket érintenek. A különböző daganatok ritkán viselkednek hasonlóan, ezért nagy kihívást jelent a betegek és az egészségügyi szakemberek számára, hogy megtalálják a lehető legjobb kezelési módot.

A hagyományos kemoterápiás szerek nem kizárólag a rákos sejteket támadják meg, ezért az egészséges sejtekre gyakorolt hatásuk miatt komoly mellékhatásaik vannak, például a szív és az idegrendszer károsodását okozhatják. Éppen ezért a kezeléshez általában kisebb dózisban adják és a terápiás előny egyáltalán nem biztosított. Annak érdekében, hogy megoldják ezt a problémát, a kutatók kifejlesztettek egy olyan molekulát, ami fény jelenlétében gátolja a sejtek vázát alkotó mikrotubulusok működését, ami viszont feltétlenül szükséges a sejtosztódáshoz, a migrációhoz és a sejtek túléléshez. A kutatók azonosították a kemoterápiás szerek olyan szerkezeti elemét, amely nélkülözhetetlen azok biológiai aktivitásához, és ezt a részt egy olyan rugalmas, csuklószerű elemmel helyettesítették, amely nyitott vagy zárt helyzetben is tud állni, attól függően, hogy megvilágítja-e kék fény vagy sem.

Prof. Trauner így írta le a technika előnyeit: „A fejlesztésünk végeredménye az, hogy a vegyület megőrzi erőteljes rákellenes hatását a mikrotubulusok gátlásán keresztül, ugyanakkor egy új tulajdonsága az, hogy a hatása szövetspecifikus.” A fény által aktiválható, fotostatinoknak nevezett módosított vegyületek hatékonyan és célzottan gátolják a sejtosztódást és sejtek túlélését, de a szomszédos sejtekre hatástalanok. Ez a technológia sok esetben alkalmazható, mind a klinikai gyakorlatban, mind a laboratóriumi munkák során. Az új fejlesztés további kutatásoknak is teret adhat, ugyanis a módosított vegyület célpontjának számító mikrotubulusok a növényekben és az állatokban is megtalálhatók. Ezzel a módszerrel talán az organizmusok széles skáláját lehet vizsgálni esetleg kezelni, vagy az emberi betegségek szélesebb körében is alkalmazni lehet.

Valóban hatékony kezelés: Dr. Thorn-Seshold reményei szerint a nemkívánt mellékhatások kiküszöbölésével „az új vegyület segítségével a kemoterápiás szerek olyan dózisban használhatók, ami a daganat elpusztítására a leghatékonyabb, és így sokkal eredményesebb lesz a kezelés, mint eddig.” A tudósok reményei szerint az új módszer klinikai bevezetését követően számos betegség kezelésében lesz használható. A szem daganatai kezelhetők lennének kékre színezet szemüveg segítségével, és a bőrrák pedig egy olyan kötés segítségével, ami fényt bocsát ki. A belső daganatok pedig kezelhetők lennének olyan apró LED-ekkel, amelyek beültethetők a szervezetbe, és a néhány percenként felvillanó fény segítségével tartanák fenn a kemoterápiás szer hatását.

Dr. Thorn-Seshold reményei szerint ez a fejlesztés nagy előrelépést jelent a daganatok kezelésében: „A fotofarmakológia nagyon fiatal kutatási terület, ezért idő kell a gyógyszeripar számára is, hogy felismerje az új vegyületekben rejlő lehetőségeket. Ha a folyamatban lévő vizsgálataink sikeresek lesznek, akkor meggyőző eredményeink lesznek a további preklinikai fejlesztésekhez, és nagyon elkötelezettek vagyunk aziránt, hogy mindez a klinikai gyakorlatban is teret kapjon.”


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés