2025. Január 25. szombat
A szoros barátságok kulcsfontosságúak a serdülőkori mentális egészség szempontjából, állítja a Murdoch Egyetem friss kutatása.

Kiderült, hogy barátaik társaságában a tinédzserek boldogabbnak bizonyultak, és a stresszt is kevésbé érezték meg. A szomorúság, az aggodalom, a féltékenység baráti társaságban és családi körben mind ritkábban jelent meg, mint azoknál, akik egyedül voltak. Kiderült az is, hogy az online barátok is ugyanúgy fontosak, mint azok, akikkel napi szinten találkozik a kamasz. A Murdoch Egyetem doktorandusz hallgatója, Bep Uink és csapata kb. 100 tinédzserrel töltetett ki kérdőívet okostelefonukon keresztül: az érdekelte a szakembereket, hogy a nap során mi minden van, ami a fiatalok hangulatára hatással van.

„A legtöbb kutatás arra támaszkodik, hogyan emlékeznek a nap végén az érzésekre a résztevők, itt azonban mindig aktuálisan, az adott pillanatban kellett beszámolniuk a tapasztalatokról a fiataloknak. Az érdekelt bennünket, hogy naponta ötször, különböző időszakokban hogyan érzik magukat a kamaszok. Minden esetben számot kellett adni arról is, kinek a társaságában vannak épp, és milyen stressztényezők befolyásolják a hangulatokat” – mondja a kutatást vezető szakember. „A kutatás időtartama alatt számos információra derült fény, hogy mi zavarja igazán a kamaszokat: ezek között szerepeltek a rossz jegyek az iskolában, vagy egy kiadós veszekedés a partnerrel. Kiderült, hogy azok a fiatalok, akik ezeket a stresszes eseményeket egy baráttal meg tudták beszélni később, kevésbé érezték magukat rosszul, s így a stressz tünetei is kisebb mértékbe hatottak rájuk” – teszi hozzá Uink. Az anyag az International Journal of Behavioral Development című szaklapban került publikálásra.


Forrás: Medipress
2016. 05. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés