2024. November 25. hétfő
Az intelligenciatesztek legalább annyira mérik a motivációt, mint a mentális képességeket, az elért intelligenciahányados (IQ) pedig nem feltétlenül alacsony intelligenciát jelenz, állítják amerikai kutatók.

A Pennsylvaniai Egyetem munkatársainak megállapítása szerint a magas IQ eléréséhez ugyanúgy szükség van jó intelligenciára, mint nagymértékű motivációra, és bármelyik tényező hiánya esetén előfordulhat alacsony intelligenciahányados.

IQ-teszt, motiváció

A szakemberek az anyagi ösztönzők IQ-tesztekre való hatását elemezték korábbi vizsgálatok adatainak áttekintésével, amelyekben összesen kétezer ember teljesítményét mérték. Kiderült, hogy az ösztönzés mindenkinél növelte az IQ-értéket, ám különösen azoknál volt nagy az emelkedés mértéke, akiknek egyébként alacsonyabb volt a kezdeti IQ-ja.

A későbbiekben azt vizsgálták, miként hatott az elért IQ nagyságára a motiváció, valamint azok a jóslatok, amelyek az egyén intelligenciájára és későbbi teljesítményére vonatkoztak. Kétszázötven fiú eredményeit a kamaszkortól a fiatal felnőtt korig követték nyomon, és úgy találták, hogy ha csak az IQ nagyságára hagyatkoznak, túlbecsülhetik a későbbi intelligenciát.

Ahhoz, hogy valaki magas IQ-számot érjen el, az intelligencia mellett versenyszellem is szükséges, amely arra motiválja a teszt íróját, hogy az adott helyzetben a legtöbbet hozza ki magából. "Ha az IQ teszt (írása) nem motivál valakit, akkor az önmagában is előre jelez valamit" – fűzte hozzá James Thompson pszichológus, akit a BBC kérdezett meg az eredményről.


Forrás: MTI
2011. 04. 27.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -