2025. Január 24. péntek
Szakemberek szerint a sokat netező fiatalok szürkeállománya súlyosan elsorvad, és az idő múlásával egyre rosszabb állapotba kerül. Ez káros hatással van a koncentrációjukra, az emlékezetükre, sőt a megfelelő viselkedésre való képességükre is.

A kutatók 18 olyan egyetemi hallgatót vontak be a vizsgálatba, akik hetente hat napon át legalább naponta 13 órát töltenek online játékokkal. Valamennyien 19 évesek voltak, és egy kérdőív alapján egyértelműen internetfüggőknek lehetett őket tekinteni: nehezükre esett abbahagyni a netezést, és hazudtak már a családjuknak arról, mennyi időt töltenek a gép előtt. Eredményeiket olyan, azonos korú diákokéval vetették össze, akik naponta legfeljebb két órát neteztek.

internetfüggők, szürkeállomány

A fiatalok szürkeállományát MRI-készülékkel vizsgálták. Ez a terület felelős az emlékek feldolgozásáért, az érzelmek, a beszéd, a hallott és a látott dolgok feldolgozásáért, valamint a motoros funkciók kontrollálásáért. A függők agyának ezen területe komoly károsodást mutatott, mégpedig annál súlyosabbat, minél több időt töltöttek a gép előtt. Emellett az információk továbbítását végző fehérállományuk sem volt teljesen ép.

A PLoS ONE című lapban megjelent tanulmányt kínai tudósok írták, akik országában becslések szerint 24 millió fiatal küzd internetfüggőséggel. Dr. Aric Sigman, a brit Királyi Orvostudományi Társaság tagja szerint az ázsiai kutatók ezzel „riadót fújtak” a társadalomnak.

„Hatalmas szégyennek tartom, hogy az embereknek az agyról készült fényképekre van szükségük ahhoz, hogy felismerjenek olyasmit, ami egyszerű józan ésszel is felfogható lenne, azaz, hogy a képernyő előtt töltött hosszú órák ártalmasak az egészségre” – mondta Sigman.

Ideggyógyászok már régóta tudják, hogy összefüggés tapasztalható a gyerekek lankadó figyelme és a sok internetezés között. Noha ez a vizsgálat az agynak csak egy kis részére irányult, az eredmények így is magukért beszélnek.


Forrás: Medipress
2011. 08. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés