Tom Jefferson, a Cochrane Collaboration vezető kutatója munkatársaival összesen 75 influenzaoltással foglalkozó vizsgálat adatait elemezte, és arra a következtetésre jutott, hogy az ilyen oltások biztonságosságára és hatásosságára vonatkozó adatok nincsenek kellően alátámasztva.
A tanulmányok között a kutatók mindössze egyet találtak, amely megbízható eredményeket adó, randomizált kontrollált kísérlet volt. (Az ilyen vizsgálatokban a gyógyszerek hatásosságát placebóval ellenőrzik, és véletlenszerűen választják ki, hogy a résztvevők közül ki kap placebót vagy hatóanyagot.) A többi kutatást Jeffersonék alacsony színvonalúnak és elfogultnak tartják.
A kutatók szerint a vizsgálatokban talált kevés megbízható eredmény arra utal, hogy az influenzaoltás hatásossága az idősek számára legjobb esetben is meglehetősen alacsony. Jefferson szerint becsléseik konzisztensen alatta maradnak a közgazdászok által becsült és a döntéshozásban használt értékeknek. „Ameddig nem áll rendelkezésünkre több bizonyíték, nem lehet levonni a következtetést a vakcinák hatékonyságáról az idősebbek esetében” – tette hozzá.
Amíg nem születnek megbízható adatok, a kutató szerint addig is más módszerekkel kell kiegészítenünk az oltások hatékonyságát, többek között olyan egyszerű intézkedésekkel, mint a személyes higiéné betartása.
Jefferson szerzője volt egy másik, nemrég publikált tanulmánynak is, amely szerint a rendelkezésre álló adatok szintén nem elég megbízhatóak arra nézve, hogy az idősekkel foglalkozó egészségügyi dolgozók influenza elleni oltása megelőzné az idősek fertőződését.