2024. Június 29. szombat
A 65 év felettiek az influenza szempontjából az egyik legsérülékenyebb korosztály, akik mindig elsők között vannak az oltandók körében, annak ellenére, hogy amerikai kutatók szerint kevés megbízható tudományos adat támasztja alá ennek szükségességét.

Tom Jefferson, a Cochrane Collaboration vezető kutatója munkatársaival összesen 75 influenzaoltással foglalkozó vizsgálat adatait elemezte, és arra a következtetésre jutott, hogy az ilyen oltások biztonságosságára és hatásosságára vonatkozó adatok nincsenek kellően alátámasztva.

influenzaoltás

A tanulmányok között a kutatók mindössze egyet találtak, amely megbízható eredményeket adó, randomizált kontrollált kísérlet volt. (Az ilyen vizsgálatokban a gyógyszerek hatásosságát placebóval ellenőrzik, és véletlenszerűen választják ki, hogy a résztvevők közül ki kap placebót vagy hatóanyagot.) A többi kutatást Jeffersonék alacsony színvonalúnak és elfogultnak tartják.

A kutatók szerint a vizsgálatokban talált kevés megbízható eredmény arra utal, hogy az influenzaoltás hatásossága az idősek számára legjobb esetben is meglehetősen alacsony. Jefferson szerint becsléseik konzisztensen alatta maradnak a közgazdászok által becsült és a döntéshozásban használt értékeknek. „Ameddig nem áll rendelkezésünkre több bizonyíték, nem lehet levonni a következtetést a vakcinák hatékonyságáról az idősebbek esetében” – tette hozzá.

Amíg nem születnek megbízható adatok, a kutató szerint addig is más módszerekkel kell kiegészítenünk az oltások hatékonyságát, többek között olyan egyszerű intézkedésekkel, mint a személyes higiéné betartása.

Jefferson szerzője volt egy másik, nemrég publikált tanulmánynak is, amely szerint a rendelkezésre álló adatok szintén nem elég megbízhatóak arra nézve, hogy az idősekkel foglalkozó egészségügyi dolgozók influenza elleni oltása megelőzné az idősek fertőződését.


Forrás: Medipress/Vital
2010. 02. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés