2025. Január 26. vasárnap
Milyen baktériumok okozhatnak húgyúti fertőzést? -  Biztonságos az antibiotikus kezelés? -  Ez segíthet az antibiotikumokon kívül
Az antibiotikumok a húgyúti fertőzés standard kezelésének részei, ugyanis elpusztítják a fertőzésért felelős baktériumokat. De vajon minden esetben elkerülhetetlen az antibiotikum szedés felfázás esetén? Milyen kockázatai lehetnek az antibiotikumoknak? Milyen kezelési lehetőségekkel érdemes még próbálkozni?

Milyen baktériumok okozhatnak húgyúti fertőzést?

A legtöbb húgyúti fertőzés (közismert nevén felfázás) a kívülről bejutó baktériumok miatt alakul ki.

Húgyuti fertőzések kezelése

- Az antibiotikumok gyorsan és hatékonyan képesek elbánni ezekkel a kórokozókkal, ugyanakkor lehetnek bizonyos kellemetlen mellékhatásaik, amelyekkel számolni kell. Régebbi kutatások szerint például az egyszerű húgyúti fertőzések esetén antibiotikummal kezelt nők kb. ötödénél a gombás fertőzések egy fajtája, Candida vaginális fertőzés alakult ki, elsősorban azért, mert az antibiotikumok megváltoztatják a szervezet baktériumflóráját, nők esetében a hüvelyi flóra egyensúlyának kedvezőtlen irányú változását idézik elő, melynek komoly következményei lehetnek. A hüvelyi egyensúly megbomlása visszatérő húgyúti gyulladáshoz vezet/vezethet, ezáltal egy ördögi kör alakul ki és érdemi kezelés nélkül tüneti kezelések sorát indítja el. Ezért fontos a párhuzamos pre- és probiotikum szedés.

 

Más források olyan lehetséges mellékhatásokat említenek, mint hányinger, hányás, hasmenés, kiütések. A tetraciklint vagy szulfont tartalmazó tartalmazó antibiotikumok gyakori mellékhatása, hogy a bőr érzékenyebbé válik az ultraibolya-sugárzásra, ami különösen a napfényes hónapokban lehet veszélyes. Emellett a napfény hatására kiütések jelenthetnek meg a bőrön. Éppen ezért, ha nyáron antibiotikumot szedünk, fokozottan figyelni kell a fényvédelemre – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. - Ritkán bár, de előfordulhatnak allergiás reakciók is az egyes antibiotikumokra, amelyek enyhe formában kiütéseket okoznak, súlyos formában akár életveszélyesek is lehetnek – ilyen esetben azonnal mentőt kell hívni.

Biztonságos az antibiotikus kezelés?

Elsősorban látni kell azt, hogy az antibiotikumok alapvetően biztonságosak, de a komplikációmentes húgyúti fertőzéseknél nem feltétlenül szükséges a használatuk. A komplikáltabb esetekben azonban mindenképpen szükség van az orvos által elrendelt kezelésekre. Mely esetek számítanak komplikáltnak?


- Ha a húgyúti fertőzés rendszeresen kiújul.
- Ha már van valamiféle változás, rendellenesség a húgyúti rendszerben, például prosztata megnagyobbodás vagy nem a fertőzéshez köthető vizelési panaszok, stb.
- Ha az immunrendszert érintő betegséggel küzd a páciens, például HIV-fertőzött vagy lupusza van.
- Ha antibiotikum-rezisztens baktérium jelenlétét mutatták ki.

Az antibiotikum rezisztencia valójában azt jelenti, hogy idővel a gyakori antibiotikum használat miatt a „hagyományos” baktériumok már nem reagálnak erre a kezelésre. Kutatások szerint igaz ez bizonyos E. coli baktériumfajtákra is, amelyek a húgyúti fertőzés fő okozói. Éppen ez az egyik oka annak, hogy az orvosok csak a valóban szükséges esetekben rendelnek el antibiotikumot (ami olyan vírusfertőzéseknél, mint például a megfázás vagy az influenza fölösleges). Az is nagyon fontos a biztonság és a hatékonyság szempontjából, hogy a már rendelt antibiotikumot úgy és annyi ideig kell szedni, ahogyan az orvos felírta.

Ez segíthet az antibiotikumokon kívül


- Sok folyadék fogyasztás

A megelőzés egyik legfontosabb eszköze a sok víz fogyasztása, ami segít a húgyúti szerveknek hatékonyan eltávolítani a salakanyagot, és mivel felhígítja a vizelet és fel is gyorsítja annak áthaladását a rendszeren, megnehezíti a baktériumoknak a fertőzés elterjesztését.


- Vizelés már az inger jelentkezésekor

A gyakori vizelés segít kimosni a baktériumokat a húgyúti rendszerből, ezért nem érdemes tartogatni a vizeletet, már az enyhe inger jelentkezésekor ajánlatos elmenni a mosdóba.


- Vörösáfonya fogyasztás

A vörösáfonya-lé az egyik legismertebb természetes kezelési módja a fertőzéseknek. (Étrendkiegészítő formájában is hozzáférhető a vörösáfonya.) Hatékonyságának oka a kutatások szerint a magas antioxidáns, ezen belül is polifenol tartalma, ami megakadályozhatja, hogy az E. coli baktériumok megtapadjanak a sejtekben.


- Probiotikumok bevitele

A probiotikumok azok a „jó baktériumok”, amelyek képesek féken tartani a veszélyes baktériumokat. Közismerten a Lactobacillusok csoportja tekinthető a húgyúti fertőzések elleni védekezés fő fegyverének, és a Lactobacillusok azok, amelyeket érdemes antibiotikum szedés mellett is bevinni, ugyanis csökkentik az antibiotikum rezisztencia esélyét. Számos fermentált tejtermék tartalmaz probiotikumokat, mint például az élőflórás joghurt, kefír, valamint egyre elterjedtebbek a fermentált zöldségek is, közülük is a legismertebb a savanyú káposzta. A természetes forrásokon túl ma már kapszulás és italpor formájában is hozzáférhetőek.


- C-vitamin pótlás

A C-vitamin elsősorban antioxidáns tartalmánál fogva támogatja az immunrendszert, bár kutatások szerint a vizeletben lévő nitrátokkal együtt nitrogén-oxidokat is képez, amelyek elpusztítják a baktériumokat. Ugyancsak képes csökkenteni a vizelet pH-értékét, ami szintén megnehezíti a baktériumok dolgát.


- Megfelelő intimhigiénia

A húgyúti fertőzések megelőzésében fontos szerepe van többek közt az óvszerhasználatnak, a szexuális aktus előtti és utáni vizelésnek, az illatosított intim termékek kerülésének és az elölről hátra irányuló vécépapír használatnak.

 


Forrás: UrológiaiKözpont
2023. 03. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés