2025. Január 25. szombat
A jelenleg ajánlott méhnyakrák elleni védőoltások nem védenek azon HPV-törzsek ellen, melyek főként a fekete hölgyekben vannak jelen – állítják a Duke Egyetem munkatársai.

Az a felfedezés, miszerint a méhnyakrák kialakulásában kiemelt szerepe van a humán papillómavírus (HPV) egyes törzseinek, alapvetően változtatta meg a daganatokról alkotott szemléletünket. Egyértelműnek tűnt az a cél, hogy védőoltások segítségével ki kellene küszöbölni a méhnyakrákot, ezért egyre több országban teszik elérhetőve, vagy kötelezővé az oltóanyagokat szexuális életüket még nem kezdett fiatal lányok és fiúk számára. Azonban a forgalomban lévő vakcinákat nem az összes törzs ellen fejlesztették, csupán a leggyakoribbak ellen, de mivel az egyes törzsek között keresztreakció áll fenn, ezért a védettség igen magas fokú.

Az Amerikai Rákkutató Társaság egyik tudományos találkozóján épp ezért meglepőnek tűnt Cathrine Hoyo kijelentése, mely szerint az egyes etnikumok között különbségek lehetnek a rezidens HPV-törzsek tekintetében is. A jelenség rávilágított arra a problémára, hogy az eltérő genetikai háttér a gyógyszerek és oltásokra való eltérő reakciót von maga után. A vírusok egyénről egyénre való terjedését is meghatározhatja az etnikai és a szociális háttér. Az Amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) becslései szerint jelenleg 79 millió amerikai fertőződött meg a szexuális úton terjedő HPV-vel, és évente 14 millióan kapják el; ugyanakkor évente mintegy 10 ezer amerikai nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot. Még rosszabbak az adatok, ha etnikai különbségeket teszünk, hiszen a fekete bőrű hölgyek a fehérekhez képest húsz százalékkal nagyobb eséllyel lesznek méhnyakrákosok, és kétszeres annak az esélye hogy emiatt a betegség miatt halnak meg – más kérdés, hogy ez a típusú rosszindulatú daganat a rendszeres szűrővizsgálatok segítségével teljes mértékben megelőzhető lenne.

A vizsgálat során Hoyo és munkatársai 516 nő hüvelykenetét tesztelték. A hölgyek 70 százalékánál mutatkoztak a HPV-fertőzöttség jelei, legtöbb esetben egyszerre nem is gey, hanem több altípus volt jelen. A fehéreknél a leggyakoribb törzseket a HPV 16, 18, 31 és 45 adta, míg feketéknél inkább a HPV 33, 35, 58 és 68 volt jellemző. Tehát a feketék csupán feleakkora arányban hordozták a 18-as altípust, pedig ez alapvető eleme mindkét forgalomban lévő védőoltásnak. Jelenleg már fejlesztési fázisban vannak olyan új oltóanyagok, melyek több törzzsel szemben adnak védettséget.


Forrás: Medipress
2013. 11. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés