Az országos tiszti főorvos felhívta az egészségügyi intézmények, a mentőszolgálatok és az önkormányzatok figyelmét, hogy tegyék meg a megfelelő intézkedéseket, így a többi között az esti órákban locsolják a közterületeket, illetve tegyék közzé az igénybe vehető légkondicionált helyiségek listáját.
Falus Ferenc közleményében arra kért mindenkit, hogy ha teheti, a déli órákban tartózkodjon hűvös helyen a hőség miatt, lehetőség szerint a lakások felmelegedését meg kell akadályozni, az elveszített folyadékot pedig folyamatosan pótolni kell. Az idősekre, a betegekre és a kisgyermekekre ezekben a napokban különös figyelmet kell fordítani.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn UV-B riasztást adott ki, mivel a héten extrém magas, akár a 8,3-es értéket is meghaladó UV-B sugárzásra kell számítani az ország egész területén.
A szolgálat azt javasolja, ha lehetséges, a riasztás visszavonásáig 11 és 15 óra között mindenki kerülje a napozást és később is használjon fényvédő krémet, illetve a napon tartózkodóknak tanácsos fokozottan ügyelni a napsugárzás okozta leégés elleni védelemre. Felhívták a figyelmet arra, hogy ilyen erős UV-B sugárzásnál már 15 percnél kevesebb idő is elegendő ahhoz, hogy normál bőrtípusnál bőrpír keletkezzen.
Mikor adnak ki hőségriasztást? A hőségriasztás első fokozatát akkor adja ki az országos tiszti főorvos, ha a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 Celsius-fokot, ez ugyanis a halálozások számának körülbelül 15 százalékos növekedését valószínűsíti. A második fokozatú készültséget akkor rendelik el, ha a hőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő nap eléri vagy meghaladja a napi 25 Celsius-fokot, vagy legalább egy napra eléri a napi középhőmérséklet a 27 fokot. A harmadik fokozatot, a riadójelzést akkor adják ki, ha a napi középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a 27 Celsius-fokot, ami körülbelül 30 százalékos napi halálozásnövekedéshez vezethet. A készültségi jelzés elrendelésekor a tisztiorvosi hivatal tájékoztatja a társhatóságokat: az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséget, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot és az Országos Mentőszolgálatot. |