2025. Február 05. szerda
Több, mint 7.000 évvel ezelőtt a neolitikum idején nem volt egyszerű az élet Európában. De egy ebben az időszakban élt nő maradványának vizsgálata igazolta, hogy az illető egy ma is gyakori betegségben, a leukémiában szenvedett.

„A 30-40 év körüli nő, akit egyszerűen csak G61-nek neveztek el, talán a legidősebb, igazoltan vérképzőrendszeri daganatban szenvedő eset a világon.” – mondta a University of Tubingen’s Senckenberg Center for Human Evolution and Paleoenvironment német kutatócsoportja. A kutatók elmondták, hogy a nő csontváza mellett 11 másik ember csontjait is megtalálták a dél-németországi lelőhelyen. Az ásatásra az 1980-as években és az 1990-es évek elején került sor.

A kutatást vezető paleontológus, Heike Scherf elmondta, hogy a nő csontjainak részletes CT vizsgálata igazolta, hogy leukémiában szenvedett. A csontokon meg lehetett figyelni a „belső csontállomány szokatlan fellazulását”, ami vérképzőrendszeri daganatra utalhat. – nyilatkozta Scherf az egyetem sajtótájékoztatóján. „A csontszövet fellazulását azokon a területeken lehetett kimutatni, ahol egyébként a vérképzésben szerepet játszó őssejtek foglalnak helyet.” – magyarázta Scherf. „Ez arra utalhat, hogy a nő leukémiában szenvedhetett.” „Más mintában nem tudtuk ezt a jelentős eltérést kimutatni, még ugyanarról a területről származó vagy azonos életkorú maradványokon sem.”

A kutatók szerint 7.000 évvel ezelőtt nagyon nehéz volt az élet a mai Németország területén, és a zord körülmények között az emberek érzékennyé váltak a hiányos táplálkozással, a fertőzésekkel és a degeneratív betegségekkel, például a csontritkulással szemben. Ugyanakkor Scherf kutatócsoportja elmondta, hogy a jelen esetben ki lehetett zárni egyéb, a csont szerkezetének megváltozásához vezető betegségeket, például a csontritkulást vagy a pajzsmirigy betegségeket. Azonban annak ellenére, hogy elegendő bizonyíték támasztja alá, hogy a vizsgált személynek leukémiája volt, a kutatók sosem fogják megtudni, hogy valóban ebben a betegségben halt-e meg.


Forrás: Medipress
2015. 09. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés