Két, egymással közeli rokonságban lévő vírus a HSV-1 és a HSV-2. Az előbbi főként az ajkon, míg az utóbbi a nemi szerveken okoz fertőzést. A víruscsalád távolabbi tagja a VZV vírus (Varicella-zoster vírus), amely az övsömör és a bárányhimlő kórokozója.
Mindhárom hasonlóan viselkedik: először lezajlik egy elsődleges fertőzés, majd a vírus nyugvó állapotba kerül akár évekre. A vírus teljesen tünetmentesen él az idegsejtekben, majd valamilyen, a szervezetet ért behatásra az idegsejtek nyúlványain keresztül a bőr felszínére vándorol. Rendkívül hasonlóak egymáshoz a három vírus által okozott tünetek is: kisebb csoportokat alkotó apró hólyagok, melyek hamar kifakadnak, és nedvező, hámhiányos területeket hoznak létre. Különbségek vannak azonban a tünetek helyében és megoszlásában. Az övsömör esetén – mint neve is mutatja –, a tünetek egy testtájékon (de mindig csak az egyik testfélen), övszerűen helyezkednek el. Jelentkezhetnek a törzsön, a végtagokon, de az arcon is. Rendszerint kifejezett fájdalom kíséri, amely gyakran hamarabb megjelenik, mint a bőrtünetek. Övsömör csak azoknál alakulhat ki, akik korábban már átestek bárányhimlőn.
------------------------------------------------------HIRDETÉS-------------------------------------------
Légkeveréses Halogén Főzőkészülék:
38 800 Ft HELYETT 15 990 Ft!
Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetünk benne. Füst- és szagmentes!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ha valaki máskülönben egészséges, az ajakherpesz veszélytelen, csak meglehetősen kellemetlen. Tüneteinek enyhítésére és kezelésére vény nélkül is kaphatók külsőleges gélek, krémek. Használatukat érdemes már akkor elkezdeni, amikor még csak a bizsergés, irritáció jelzi a herpesz „közeledtét”, mert időben kezelve elkerülhető a heves tünetek, a fájdalmas fekélyek kialakulása. A hólyagok pörkösödését szárító hatású, fájdalomcsillapító, bőrregeneráló szerekkel segíthetjük elő. A genitális herpesz gyógyulása szintén segíthető krémekkel, és ezek is akkor a leghatásosabbak, ha még a kiújulásra utaló panaszok (égő érzés, viszketés) megjelenésekor alkalmazzuk, de használatukkal gyosabb lesz a gyógyulás is. Az orvos vírusellenes gyógyszereket írhat fel. Az övsömörrel orvoshoz kell fordulni, a kezelés alapja itt is vírusellenes gyógyszerekkel történik, ennek azonban csak akkor van értelme, ha a vírusok szaporodásának ideje alatt, azaz az első tünetek kialakulását követő egy héten belül van mód elkezdeni. Ecsetelők, kenőcsök, szükség esetén fájdalomcsillapítók enyhítik a tüneteket, gyorsítják a gyógyulást.
Az övsömör önmagában nem fertőz, nem adhatjuk át azt másoknak. Ám azt, aki még nem találkozott a vírussal, megfertőzhetjük, azonban a betegség nem övsömörként, hanem bárányhimlőként jelentkezik majd nála. A nemi szervi herpesz és az ajakherpesz erősen fertőző, a tünetek jelenlétekor csak az érintkezés elkerülése jelent védelmet.