2024. Október 05. szombat
A mesterséges hasnyálmiriggyel végzett legfrissebb kutatások eredményei is jól hírrel szolgálhatnak az 1-es típusú cukorbetegek számára, ugyanis a készülék sikeresen csökkenti a vércukorszintet a hipoglikémia (vészesen alacsony vércukorszint) kockázata nélkül – állítja egy új angol tanulmány.

A kutatás eredményei szerint a cukorbeteg gyermekek és felnőttek közreműködésével végzett otthoni tesztelés során a készülék használata jobbnak bizonyult bármely más jelenleg elfogadott kezelési módnál. „Ez a nagy beteganyagon és a hétköznapi életben végzett vizsgálat igazolta, hogy ez a kezelési mód mindenkinél működik. Jól használható a mindennapokban és a legfontosabb tulajdonsága, hogy biztonságos.” – mondta Aaron Kowalski, a Juvenile Diabetes Research Foundation (JDRF) alelnöke, aki közvetlenül nem vett részt a vizsgálatban. Ugyanakkor a JDRF támogatást adott ennek a készüléknek és más mesterséges hasnyálmirigy rendszereknek kifejlesztésében. A mesterséges hasnyálmirigy két, a cukorbetegség kezelése során eddig is használt technológiát (az inzulinpumpát és egy vércukorszint mérőt) ötvözi egy olyan kifinomult számítógépes algoritmussal, ami pontos utasítást ad ezeknek az eszközöknek a további teendőkkel kapcsolatban, ha a vércukorszint emelkedik vagy csökken.

Néhány mesterséges hasnyálmirigy rendszer csak inzulint tud adagolni, vagy az inzulint és még egy másik hormont, a glukagont. A jelenlegi vizsgálatban tesztelt készülék csak inzulint adagol. A készülék a folyamatos vércukorszint érzékelő adatai alapján számolja ki és adagolja az inzulin. Ez a mesterséges hasnyálmirigy nem teljes egészében automatizált rendszer, ilyen jellegű fejlesztések más készülékeken jelenleg is folynak. Az 1-es típusú cukorbetegeknek ki kell számolniuk, hogy az elfogyasztott élelmiszerben mennyi szénhidrát van. A kutatást vezető Dr. Roman Hovorka elmondta, hogy ez az értéket be kell táplálni a készülék szoftver programjába. Dr. Hovorka a University of Cambridge Metabolic Research Laboratories kutatásért felelős igazgatója.

Egy hatékonyan működő mesterséges hasnyálmirigy jelentősen javíthatja az 1-es típusú cukorbetegek életminőségét. Ez egy olyan autoimmun betegség, amelynek során a szervezet megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigyben lévő, inzulint termelő sejteket. Az inzulin egy olyan hormon, ami az élelmiszerből származó cukor (glükóz) bejutását segíti az agy és a szervezete más sejtjeibe, amit azok „üzemanyagként” tudnak hasznosítani. Az 1-es típusú cukorbetegeknél az inzulint injekció, vagy egy vékony katéteren keresztül az inzulin pumpa segítségével kell a szervezetbe juttatni. Ugyanakkor nem könnyű meghatározni, hogy pontosan mennyi inzulin adagolására van szükség. A túl sok és a túl kevés inzulin beadásának is komoly, akár halálos következményei lehetnek. A kutatók reményei szerint a mesterséges hasnyálmirigy előbb-utóbb képes lesz tökéletesen utánozni az emberi hasnyálmirigy működését, az ételek vagy a stressz által kiváltott inzulin-felszabadulást tekintve.


Forrás: Medipress
2015. 09. 26.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés