2024. December 27. péntek
Mikor forduljon gyermekével orvoshoz? -  Az ultrahang szerepe a hasi fájdalmak diagnosztikájában
A gyermekkori hasfájás igen gyakori problémának számít, melynek hátterében számtalan probléma húzódhat. Sok csecsemőnél is jelentkezik, ám az esetek többségében 3 hónapos kor után fokozatosan elmúlik. Azonban, ha a probléma túl nagy mértékű, illetve később is gyakran visszatér, érdemes hasi ultrahangot végeztetni, melynek során több kóros állapotra is fény derülhet. Dr. Kövi Ritát, az Ultrahangközpont gyermek radiológusát a gyermekkori hasfájás okairól kérdeztük, valamint arról, vajon mikor érdemes ultrahangra vinni a gyermekünket.

A gyomor/hasi fájdalom nagyon gyakori a gyermekek körében. Oka igen szerteágazó lehet, és van, hogy nem is derül ki, mi okozta a panaszt (ilyenkor meglehet, hogy pszichés eredetű). Néha azonban -már a kikérdezésnél- kiderül, mi is váltja ki a problémát- ilyenkor nincs is szükség további tesztekre. Gyakori, amikor bélgázok, túl sok evés, habzsolás miatt fájdul meg a gyerek hasa- ilyenkor rendszerint pár óra, maximum 1-2 nap alatt elmúlik a panasz.

Gyerekhasfájás ultrahang

Mikor forduljon gyermekével orvoshoz?

• Nagy a fájdalom intenzitása

• Minimum 2 napja áll fenn a panasz

• Egyéb tünetek is kísérik (láz, hányinger, hányás, hasmenés, vizeletürítési problémák, bőrkiütés)

• Fájdalom/duzzanat fiúknál az ágyékban/herében

• Véres széklet (ekkor sürgősségi)

Az ultrahang szerepe a hasi fájdalmak diagnosztikájában

Amennyiben a gyermeke erős/hosszantartó hasi fájdalomra panaszkodik, úgy a hasi ultrahang az egyik alap vizsgálati módszer, hiszen segítségével alaposan szemügyre vehető a máj, epehólyag/vezetékek, gyomor, belek, ivarszervek, hasnyálmirigy, vesék, a hólyag, valamint a lép.

Megállapítható, hogy vannak-e elváltozások, gyulladások, oda nem illő képletek. Segít meghatározni a fájdalom forrását, a puffadás, székrekedés bizonyos okait, kimutatja az epeköveket, veseköveket, tályogokat, a vakbélgyulladást, továbbá láthatóvá válik, ha bizonyos szerv megnagyobbodott (pl.lép). Doppler ultrahanggal a véráramlás is jól megfigyelhető, így nagy szerepe van a herék/petefészkek torziójának diagnosztizálásában.

“Négy hetes csecsemőkorban a gyomorkimenet-szűkület is az ultrahang diagnosztika területe. Ilyenkor a táplálék nem tud a vékonybélbe jutni, mivel a gyomorkimenet izomzata megvastagszik, így a keletkező szűkület miatt nem tud tovább haladni. A probléma általában 3-6 hetes fiúkat érinti inkább. Ilyenkor a baba sír, és étkezés után nem sokkal nagyot bukik, esetleg hány (sugárban), valamint megfigyelhető, hogy bár jó az étvágya, a testsúlya csökken”- mondja Dr. Kövi Rita, az Ultrahangközpont gyermek radiológusa.

Bármilyen meglepő, de a hasfájást epe/vesekő is okozhatja, ugyanúgy, mint a felnőtteknél, ezért nem szabad ezt a lehetőséget sem kizárni, valamint gondolni kell a prevencióra is (pl. kellő mennyiségű folyadékbevitel, sóbevitel csökkentése, egészséges táplálkozás stb).

Szerencsére az ultrahang vizsgálat semmilyen fájdalommal, sugárterheléssel nem jár, így a gyermekek jól szokták viselni. Amire ügyeljen, hogy a gyermeke előtte 3-4 órával ne egyen (csecsemőket ne koplaltassunk, rájuk ez nem vonatkozik), ám igyon (szénsavmenteset), hogy ne legyen üres a hólyag!

További okok a gyermekkori hasfájás hátterében (ezek nem UH diagnosztikán alapulnak)

• Gyomorhurut

• Ételmérgezés

• Stressz

• Ételintolerancia

• IBS

• Laktózérzékenység


Forrás: UltrahangKözpont
2022. 12. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés