A passzív dohányosok körülbelül egy százalékát szívják be annak a füstmennyiségnek, ami az aktívan cigarettázók tüdejébe jut, ám a szakemberek szerint ez is árt a magzatnak, a cigarettafüstben lévő káros kémiai anyagok ugyanis rontják a méhlepény vérellátását.
Joan Crane és munkatársai egy egészségügyi adatbázis mintegy 12 ezer állapotos kanadai nőre vonatkozó adatait elemezték. A nők összesen 11 százaléka volt kitéve passzív dohányzásnak. A terhesség harmadik trimeszterében a dohányfüstöt passzívan beszívó nők között 0,83 százalék volt magzatuk halva születésének aránya, míg azok körében, akik környezetében nem dohányoztak csak 0,37 százalék.
Bár mindez a kutatók szerint nem jelent ok-okozati kapcsolatot a dohányfüst jelenléte és a halva születés között, az összefüggés jelentőségét mutatja, hogy más lehetséges kockázati tényezők – például az anya életkora, alkohol- és drogfogyasztása – figyelembe vétele után is háromszor nagyobb esélye volt a halva születésnek azoknál, akik passzívan dohányoztak.
A terhességük alatt cigarettafüstnek kitett anyák újszülöttjei átlagosan 54 grammal kisebb súlyúak voltak, és fejkörfogatuk is kisebb volt átlagosan 0,24 centiméterrel.