Bár a szervezetben zajló gyulladásos reakció immunrendszerünk természetes válasza a testünket érő káros külső behatásokkal szemben (pl: sérülések, vírus- vagy baktériumfertőzés), a folyamat krónikussá válásakor súlyos szöveti károsodáshoz vezethet és számos megbetegedés (pl: cukorbetegség, cöliákia, ízületi gyulladás) kialakulását idézheti elő. „Mikor fizikai aktivitást végzünk, talán nem is vagyunk teljesen tudatában, milyen jót teszünk szervezetünknek”- nyilatkozta dr. Suzi Hong, a kutatás vezetője. „A sport gyulladáscsökkentő hatása már eddig is ismert tény volt, de az ilyenkor lezajló molekuláris szintű folyamatokról eddig hiányosak voltak az információink. Márpedig egy folyamat pozitív hatásának maximalizálása, csak annak teljes megértésével lehetséges.”
Egészséges fejbőr, gyönyörű haj - holt-tengeri iszapos samponszappannal.>>>
Fizikai aktivitás során az agy és a központi idegrendszer aktiválódik, megnövekszik többek közt a szívfrekvencia és megemelkedik a vérnyomás annak érdekében, hogy a szervezet minél nagyobb fizikai munkára legyen képes. Számos hormon, mint például az epinephrin és a norepinephrin vérbeli szintje is megnövekszik, aktiválja az ún. adrenerg receptorokat, melyekkel az immunsejtek is rendelkeznek. Ennek hatására beindul egy immunreakció, mely cikotinek és egyéb más fehérjék termelődéséért felelős, mint például a helyi gyulladásos folyamatokban nagy szerepet játszó TNF nevű molekula.
Ezt egye, hogy fiatal maradjon a teste!
Ezen folyamatok behatóbb vizsgálatához a kutatócsoport 47 résztvevőt vizsgált, akiknek egy 20 perces gyakorlatot kellett végrehajtaniuk. A résztvevőktől vérmintát vettek a gyakorlatot megelőzően és közvetlen az edzés végén. Eredményül azt kapták, hogy az edzés után vett vérmintákban 5%-os csökkenés mutatkozott a stimuláció alatt lévő, TNF fehérét termelő immunsejtek mennyiségében. Hong szerint ez a kimutatható immunválasz csökkenés lehet talán a kulcsa a krónikus gyulladásos betegségek jövőbeni kezelésének.