2024. Július 08. hétfő
Öntsünk tiszta vizet a pohárba... -  Hol, mit? -  Történelmi nevek viselői -  Mira - már nagyszüleink is bíztak benne -  Parád kincse
A megfelelő folyadék-utánpótlás nélkülözhetetlen az életben maradásunkhoz, így a tiszta, iható víz fontosságáról senkit nem kell meggyőzni. Kevesebben ismerik viszont azokat a különleges összetételű vizeket, amelyek fogyasztásával nemcsak a szomjúság, hanem számos kisebb-nagyobb megbetegedés, kellemetlenség is enyhíthető. Hazánk gazdag az ilyen gyógyvizes forrásokban, érdemes legalább a jelentősebbek előnyeit, hatásait ismerni!

Öntsünk tiszta vizet a pohárba...

gyógyvíz

Először is tisztázzuk a fogalmakat! A szomjoltáshoz egyszerű ivó- (csap-), forrás-, vagy ásványvizet használunk. Ezeket a minősítéseket a szakemberek az adott kút, forrás jellege, a víz tisztasága, oldott ásványi anyagtartalma szerint adják a különböző víznyerőhelyekből származó vizeknek. A különleges összetételű ásványvizek közül azok kaphatnak gyógyvíz minősítést, amelyek fizikai tulajdonságaiknál vagy kémiai összetételüknél, kiemelt ásványi anyagtartalmuknál fogva igazoltan gyógyító hatásúak, képesek pótolni a szervezetből hiányzó ásványi anyagot, helyreállítani annak megfelelő szintjét, egyensúlyát. A besorolást hosszas kutatás, tapasztalatszerzés, vizsgálatok sora előzi meg. A gyógyvizek nem szomjoltásra valók! A fogyasztásukhoz ki kell kérni a szakorvos tanácsát, és a javasolt adagolását, alkalmazási előírását is be kell tartani. A nem megfelelő összetételű vagy túlzott mennyiségű gyógyvíz fogyasztása ugyanis meg is zavarhatja a szervezet működését, valamely ásványi anyag egyoldalú többlet-bevitele éppen úgy gondot okozhat, mint annak hiánya. Összetételük szerint megkülönböztetnek alkalikus, földes-meszes, kloridos, illetve konyhasós, keserű, vasas, kénes, jódos-brómos és radioaktív vizeket is.

Hol, mit?

Szerencsések vagyunk: Magyarországon sok, messze földön híres gyógyforrás található, az ország számos pontján találhatunk gyógyfürdőket. Ezek mellett többnyire ivócsarnokokat, poharazókat, ivókutakat is kialakítottak, ahol a gyógyvíz jótékony hatását a fürdőzés alkalmával ivókúraként belsőleg is ki lehet próbálni. Célszerű azonban még az üdülés megtervezésekor tájékozódni, hol, melyik gyógyhelyen találhatjuk a saját problémáinknak, állapotunknak legkedvezőbb összetételű gyógyvizet. Az alkalikus gyógyvizek nátrium- és hidrokarbonát-ionokat tartalmaznak, gyomorsav-túltengés, gyomor-, bélhurut illetve légúti hurut esetén ajánlják. Ilyen alkalikus gyógyforrás van Bükkszéken, Kisterenyén, Nagyszénáson, Túrkevén, Békésen, Szolnokon, Tótkomlóson, Gyopárosfürdőn, Gyulán, Makón, Balfon és Szécsényben is . A földes-meszes vizek jellemzői a kalcium-, a magnézium- és a hidrokarbonát-ionok. A budapesti Császár, Lukács, Rác, Rudas és Gellért fürdő egyes forrásainak hévize ilyen összetételű, és hasonló, csak hideg, szénsavas víz tör fel Balatonfüreden, Csopakon, Székesfehérváron, Kékkúton, Mohán. Általában a földes-meszes vizeket fürdőként reumás betegeknek, a szénsavas forrásait pedig szív- és gyomorbetegek számára ajánlják. A kloridos, illetve konyhasós vizek nátrium- és kloridionokat tartalmaznak. Ezek reumások és nőgyógyászati betegek jótékony fürdői, belsőleg pedig a nyálkahártyák hurutjaira fejtenek ki jó hatást. Hajdúszoboszló, Debrecen, Pesterzsébet, Eger, Karcag, Sóshartyán és Cserkeszőllő a legfontosabb lelőhelyeik. A keserűvizek szulfátiont, a glaubersós vizek ezen kívül főleg nátrium-, a keserűsós vizek magnéziumiont tartalmaznak. Hashajtásra, székrekedés enyhítésére, illetve hígítva egyéb emésztőszervi panaszokra használják. Ilyen a Hunyadi János, az Igmándi, a Ferencz József és a Mira víz. Vastartalmú vizeket találhatunk például Parádon és Mohán, ezek a vashiány okozta vérszegénységet enyhítik. Kénes víz Budapesten, Harkányban, Parádon, Balfon, Hévízen és Mezőkövesden is van, ezeket reumásoknak és egyes bőrbetegségekben szenvedőknek ajánlják. Hajdúszoboszlón és Debrecenben meleg, Pesterzsébeten hideg jódos vizű források is vannak (a jódos víz ivókúrára csak különös körültekintéssel alkalmazható, mert a pajzsmirigy működését jelentősen befolyásolja). A régen fiatalítónak hitt radioaktív gyógyvizek rádiumiont tartalmaznak. Belsőleg fogyasztva fájdalomcsillapító hatásuk van, hatnak az anyagcserére és a belsőelválasztású mirigyek működésére is. Ilyenek a Rudas, az Imre és a Gellért-fürdő, Eger, Miskolc-Tapolca, Hévíz forrásai. Természetesen a gyógyvizek fogyasztása nem csak a fürdőhelyen és az üdülés heteiben képzelhető el, hiszen a leghatékonyabb összetételű gyógyforrások vizét palackozva is megvásárolhatjuk a gyógyszertárakban, drogériákban. Nézzük a legismertebbeket!

Történelmi nevek viselői

A Hunyadi János gyógyvizet 1862-ben fedezték fel: a budai Sas-hegy alatt ásott kútban tört fel az ivóvíz helyett keserűvíz. Saxlehner András végeztette el a víz vizsgálatát és ő hozta forgalomba a glaubersós gyógyvizet Hunyadi János néven. Hashajtásra, béltisztítóként az enyhe bélhurutok illetve a puffadás gyógyítására használják. Segíti az erőlködés nélküli székletürítést, ami műtétek, agyi érbetegség, agyvérzés utáni állapotok, aranyérbetegség, érelmeszesedés, sérv esetén nagyon fontos lehet. Használata csökkenti az epekőképződés kockázatát is. Ennek lelőhelyétől nem messze Hirschler Mór ásatott kutat, és abból Ferenc József keserűvíz néven hozott forgalomba hasonló összetételű gyógyvizet, amelyet székrekedésre, hashajtóként, valamint enyhe bélgyulladás kezelésére, székelés szabályozására, fogyókúra kiegészítőjeként ajánlanak.

Mira - már nagyszüleink is bíztak benne

A Mira gyógyvizet az 1920-as évek elején Jászkarajenő határában találták. Összetételét a nátriumszulfát (glaubersó) határozza meg, de tartalmaz konyhasót és magnéziumszulfátot (keserűsó) is. Enyhe hashajtó, béltisztító hatású, epehajtó tulajdonsággal is rendelkezik, kúraszerű használata gátolja az epekőképződést és az epehólyag-gyulladás kifejlődését. A Mira glaubersós gyógyvíz anyagcserére gyakorolt hatása régóta ismert, eredményesen alkalmazható fogyókúra kiegészítésként: hatására nemcsak fogyás következik be, hanem az elhízás mellékhatásaként jelentkező cukorbetegség és magas vérzsírszint csökkenése is elérhető. Gyermekek számára fejlesztették ki a kevesebb ásványi anyagot tartalmazó Mira Baby változatot.

Parád kincse

A Parádi Csevice forrás alkáli-hidrogénkarbonátos, kénes, természetes szénsavas, kalciumot is tartalmazó gyógyvíz. Több mint 200 éve használják különféle emésztőszervi megbetegedések kezelésére. Egyaránt alkalmas savtúltengéssel járó gyomor- és bélbetegségekben, valamint savhiányos gyomor- és bélhurutban, aszerint, hogy fogyasztása éhgyomorra, vagy étkezés közben történik. Elősegíti az emésztést, megszünteti a puffadást. Az idült gyomorhuruttal járó kellemetlen panaszok – gyomortáji fájdalom, nyomásérzés, étvágytalanság, teltségérzet, rossz közérzet ellen igen hatásos, illetve a terápia kiegészítője a Parádi kénes gyógyvíz, mely rögtön a gyomorba jutásakor kifejti nyákoldó hatását. Borokkal együtt fogyasztva megakadályozza a másnaposság kialakulását, másnapos állapotban pedig enyhíti a kellemetlen tüneteket. A gyógyvíz epebántalmak esetén is ajánlott: az epehólyagot összehúzódásra készteti, segíti annak kiürítését. A légzőszervek idült hurutos állapotainál is bevethető a nyákoldó, köptető hatása miatt. Vizelethajtó hatása miatt szerepe lehet a vesekőképződés megelőzésében, a vesemedencék és húgyutak tisztításában. A mozgásszervi betegségekben szenvedők is tapasztalhatják a parádi kénes ivókúra kedvező hatását.


Szerző: K. É.
2013. 05. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés