A fokozott kockázat gyerekek esetében mindegyik korcsoportot érinti. A szakértők szerint a szülők és a kezelőorvosok felelőssége, hogy a gyerekek olyan testsúlyt érjenek el, ami már nem jelent veszélyt a vérnyomásukra és későbbi egészségi állapotukra.
A Hypertension című szaklapban ismertetett kutatásban 1111 egészséges iskoláskorú (átlagosan 10 éves) gyerek állapotát kísérték figyelemmel négy és fél éven keresztül Indianában. Az eredmények szerint a túlsúly, valamint a fontosabb szerveket körülvevő zsigeri zsír komolyan károsíthatja az egészséget, és annak vérnyomásra gyakorolt hatása négyszer akkora, mint a normális súlyú gyerekeknél.
„A gyermekkori magas vérnyomás súlyos problémákat okozhat felnőttkorban – nyilatkozta Wanzhu Tu, az indiana Orvosi Egyetem biostatiksztikus professzora. – Ezeknek a gyerekeknek célzott megelőzési programokra van szükségük. Már a testtömegindex kismértékű csökkenése is jótékony hatással lehet az egészségi állapotukra.”
A kutatók a túlsúlyos és kórosan elhízott gyerekek 14 százalékánál mértek magas vérnyomásra, vagy az azt megelőző állapotra utaló értékeket. Ez az arány normális súlyú gyerekeknél csak 5 százalék volt. A leptin nevű hormon vérszintje, valamint a pulzusszám is hasonló mértékben emelkedett a vizsgált gyerekek esetében. Feltételezéseik szerint a hormon nagy szerepet játszhat az elhízás miatti magas vérnyomás kialakulásában
Tu szerint ha az amúgy is túlsúlyos gyerekeknél hízást tapasztalnak, mindenképp közbe kell avatkozni étrendi változtatásokkal és rendszeres testmozgással, ami elengedhetetlenül fontos az egészség megőrzésében, és a szív- és érrendszeri betegségek rizikójának csökkentéséhez.