2024. November 20. szerda
Azoknak a gazdáknak a háziállatai, akik társas kapcsolataikban kerülik a túl közeli érintkezést, nagyobb valószínűséggel válnak rossz magaviseletűvé.

A kutatók kimutatták, hogy a „kötődést elkerülő” kapcsolati típusú emberek, vagyis a népesség körülbelül egynegyedének, nagyobb valószínűséggel van olyan kutyája, amely megrágcsálja a háztartási cikkeket, a lakásba vizel, vagy folyamatosan ugat, amikor egyedül hagyják. A Freiburgi Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem pszichológusai azt állítják, hogy az elkerülő személyek miatt a kutyák nem érzik magukat biztonságban, és szeparációs zavar alakul ki bennük. A szakértők ezért úgy vélik, hogy a kutyák viselkedése azzal javítható, hogy a gazdájuk pszichoterápiával kezeli saját kötődési problémáit.

A szakértők a PLoS One szaklapban megjelent cikkükben arról számolnak meg, hogy minél magasabb pontszámot ér el egy gazda a kötődés elkerülés terén, annál inkább fokozódik a kutyában a szeparációs zavar valószínűsége. „Úgy véljük, hogy a kötődést elkerülő gazdák kevésbé érzékenyek a kutya igényeire, és nem képesek biztonságos hátteret nyújtani az állatnak, amikor szükséges. A kutyák ennek következtében bizonytalan kötődést alakítanak ki, és szeparációs zavar alakulhat ki bennük.” A biztonságosan kötődő emberek jól érzik magukat intim kapcsolatban: viszonylag könnyen közel tudnak kerülni a másik emberhez, és jól érzik magukat abban, hogy egy másik embertől függnek, és egy másik ember függ tőlük. Nem aggódnak amiatt, hogy elhagyják őket, vagy hogy túl közel kerülnek másokhoz érzelmileg. A szorongásos módon kötődő emberek viszont hajlamosak attól félni, hogy partnerük nem szereti őket, és nem akar velük maradni. A kutatók szerint eredményeik azért jelentősek, mert új utat nyitnak a problémás kutyák kezelésében: nevezetesen azt, hogy a gazdákat kell pszichoterápiás kezelésben részesíteni.


Forrás: Medipress
2015. 03. 23.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -