2025. Január 04. szombat
A tinnitus – ami lényegében konstans fülzúgást jelent – számos ember életét keseríti meg világszerte. Áldozatai közt volt Beethoven, de Barbra Streisand és Will.i.am, a Black Eyed Peas énekese is ettől a problémától szenved. Ne higgyük azonban, hogy csupán a zenészeket érintettek, hiszen nagyjából minden tizedik ember szenved benne hosszabb-rövidebb ideig.

Azoknál az embernél, akik tartósan szenvednek fülzúgásban, a probléma oly mértéket is ölthet, hogy az illető depresszióba süllyed, vagy akár véget is vethet az életének. Amint arról John Graham, a londoni Royal National Kóház fül-orr-gégészetének munkatársa beszámolt, orvosságot egyelőre még nem találtak ki ellene, de kezelni többféleképpen is lehet a problémát.

fülzúgás, tinnitus

Létezik például egy relaxációs módszert is bevonó technika, amellyel a betegek 70 százaléka javulást szokott elérni, mivel segítségével képessé válnak figyelmen kívül hagyni a fülükben zúgó zajt. Ez a módszer azért is hatékony lehet, mert egyes nézetek szerint tulajdonképpen mindenkinek cseng a füle, csak a többség nem fordít rá figyelmet.

A fenti technika elsajátítása mellett az is segítséget jelent, ha az esetlegesen fennálló halláskárosodást kezelik, mivel aki jobban hallja a külvilág zaját, az kevésbé lesz érzékeny a fülzúgás hangjára. Egy másik gyakori módszer a fehér zaj terápia, mely során egy eszköz segítségével folyamatos háttérzajt – például eső vagy hullámok hangját – juttatnak a beteg fülébe, és így próbálják elnyomni a fülzúgást.

Arra egyelőre nincs bizonyíték, hogy a dohányzás, a koffein vagy az alkohol bármilyen hatással lennének a tinnitusra, ezért a szakemberek szerint, legjobb, ha mindenki maga kikísérletezi, hogy mitől rosszabbodik vagy javul az állapota. Gyógyszerekkel nem érdemes próbálkozni, mert azokkal gyakran többet ártunk, mint használunk.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés