2024. December 02. hétfő
A szájon át szedhető hormonális fogamzásgátlók és a rák kockázatának összefüggéseiről viszonylag sokat tudni, de az injekciók ilyen hatásairól kevés kutatási adat létezett. Kutatók most pótolták a hiányt.

A PLoS Medicine című lapban megjelent tanulmányt Margaret Urban, a johannesburgi Országos Egészségügyi Laboratóriumi Szolgálatmunkatársa, illetve Emily Banks, az Ausztrál Nemzeti Egyetem professzora vezették.

fogamzásgátló injekció, rák

Amint arról Banks professzor beszámolt, vizsgálataikat azokra a korábbi kutatásokra alapozták, melyekből bebizonyosodott, hogy a szájon át alkalmazott hormonális fogamzásgátlót használó nők körében megnövekedett a mell-, illetve a méhnyakrák kockázata, miközben a petefészekráké és a méhnyálkahártya-ráké lecsökkent.

A kutatók több mint 3500 dél-afrikai nőt vizsgáltak meg, akik a közelmúltban a kétféle fogamzásgátló módszer egyikét, vagy mindkettőt alkalmazták. Megállapították, hogy körükben 1,7-szer nagyobb eséllyel fordult elő mellrák, és 1,4-szer gyakrabban méhnyakrák. Ugyanakkor néhány évvel azután, hogy a vizsgált személyek felhagytak a fogamzásgátló alkalmazásával, a kockázat mértéke is visszaesett. A kutatás azokat a korábbi megállapításokat is megerősítette, miszerint a petefészekrák és a méhnyálkahártya-rák kockázata viszont lecsökken a hormonális fogamzásgátlás mellett.

Felmérések alapján, világszerte hatvanmilliónál is több nő védekezik hormonális injekcióval a nem kívánt terhesség ellen, Urban abban bízik, mostani kutatásuk is hozzájárul ahhoz, hogy a nők felelősebben tudjanak választani a fogamzásgátló módszerek közül.


Forrás: Medipress
2012. 03. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -