2025. Január 10. péntek
A közhiedelemmel ellentétben a várandós anyák számára nem elsősorban a fogszuvasodás jelent fokozott rizikót. A sokkal alattomosabban támadó fogágybetegség, köznyelven fogínysorvadás az igazi ellenség. Sőt, ezt a betegséget a gyermekek is örökölhetik! De a baj megelőzhető.

A fogágybetegséget, orvosi nevén a parodontitist szokás fogínysorvadásnak is nevezni. Ez a megnevezés azonban nem pontos. Nem a páciensek ínye sorvadna, mivel nem használják, hanem az egyébként természetes módon a szájüregben található baktériumflóra összetétele olyan jellegű, hogy felszaporodnak a fogágybetegséget okozó fajok.

A kezdeti tünet a fogmosáskor fellépő ínyvérzés, majd az ínyben tasakképződés, és csontpusztulás, mely súlyos esetben fogvesztéshez is vezethet.

Fogánybetegség

A tünetek kialakulásához minden esetben szükséges egy olyan kiskapu az immunrendszerben, mely a fehérvérsejtek csökkent működésével jár. Emiatt nem megfelelő a kórokozók elleni védekezés. Így ha a baktériumok lerakódnak a fogakon lepedék, majd fogkő formájában, a csökkent ellenállóképesség miatt be tudnak jutni az íny alá is, ahol a csontot is elpusztítják.

Az immunrendszeri gyengeség az, ami a betegség kialakulása szempontjából kulcsfontosságú, és örökölhető. Sajnos a folyamat jellege olyan összetett, hogy jelenleg nem létezik ellene sem hatékony antibiotikus, védőoltásos, vagy egyéb megelőző kezelés. A gyermekek nem csak szüleik immunrendszeri gyengeségét örökölhetik, hanem a káros baktériumokat is nagy valószínűség szerint tőlük kapják meg. Az újszülöttek baktériumoktól mentes emésztőcsatornával születnek, majd a szájüregi- és bélbaktériumflórájuk a környezetükből alakul ki. Például amikor az anyukával közös kanállal történik az étkezés, vagy akár lenyal egy földre esett cumit. Ezért a szülők nem csupán génjeikkel, hanem szájüregi baktériumaik összetételével és mennyiségével is befolyásolhatják gyermekeik fogazatának jövőjét. A leglényegesebb, hogy a betegséget időben felismerjék, ezért is érdemes gyermekvállalás esetén elvégezni egy parodontológiai állapotfelmérést. Gyermekek esetében megelőző kezelésekkel akár elejét is venni a fogágybetegség kialakulásának.

Az elvégzendő prevenciós beavatkozások között a legfontosabb az otthon legalább napi két alkalommal elvégzett alapos fog- és ínytisztítás. Emellett a rendelőben legtöbbször rendszeres ínytisztítások, fogkőleszedések, melyek célja a kórokozó baktériumok számának leszorítása. Amennyiben nem sikerült időben felismerni a fogágybetegséget, előrehaladott esetekben szükséges lehet a kialakult tasakokat, csontpusztulást helyi érzéstelenítésben, kis műtéti beavatkozásokkal kezelni.


Szerző: Dr. Molnár Bálintparodontológus,PhD., egyetemi adjunktus
2018. 11. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés