2024. November 21. csütörtök
Sokan azt hiszik, hogy a trombózis kizárólag a felnőtteket veszélyezteti, pedig kutatások szerint egyre több gyereket is érint. Bár a tünetek azonosak az összes korosztály esetében, ennek ellenére, ha egy gyerek erős lábfájdalomra panaszkodik, kevesen gondolnak arra, hogy akár ez is állhat a háttérben.

Egy friss tanulmányban a kutatók a megállapították, hogy egyre több gyereknél/idősebb tinédzsernél alakul ki trombózis, főleg a 16-21 éves korosztály esetében. Dr. Elliott Haut, a Johns Hopkins Egyetem munkatársa elmondása szerint fontos, hogy ez mindenki számára ismert tényt legyen, mivel a fiatalabbak esetében a megelőzést nem végzik el rutinszerűen. A kutatók a vizsgálatban 4000, 21 év alatti beteget figyeltek, és 0,4 százalékuknál diagnosztizáltak traumás sérülés utáni trombózist. Az is kiderült, hogy esetükben a legveszélyesebb időszak az a 16 és 21 év közötti életkor, ugyanis ekkor 4-szer nagyobb valószínűséggel alakult ki trombózis, mint a 12 éven aluliaknál (a 13-15 évesek pedig 2-szer nagyobb eséllyel). Mindemellett azt is megfigyelték, hogy az életkoron kívül olyan tényezők is szerepet játszanak a trombózis kialakulásában, mint az elhízás, az intubálás, vérátömlesztés, a sérülés súlyossága, mozgáskorlátozottság, a beavatkozás mértéke, illetve az, hogy az illető mennyi időt kényszerül a kórházban tölteni. Ugyanis a trauma után a végtagot begipszelik, kötéseket tesznek fel rá, ami miatt a beteg nem tudja jól mozgatni, ami miatt a vénás keringés lelassul.

Trombózis fiatalok

A szakértők szerint bár igaz, hogy a gyerekek esetében a trombózis kialakulásának esélye lényegesen kisebb, mint a felnőtteknél, azonban az elmúlt időszakban 70 %-kal nőtt náluk az előfordulása. Ráadásul esetükben 9%-os az emiatti halálozási arány, 16-20%-os a tüdőembóia esélye, valamint 20 %-os a poszttrombotikus szindróma. „A gyermekkori trombózisok számának növekedése ugyanazokkal az okokkal magyarázható, amikkel a gyermekkori hipertónia: pl. túlsúlyosság, mozgáshiány, túltáplálás. Persze a genetikai vizsgálatok által több információhoz lehet jutni, viszont sajnos sok esetben előfordul, hogy –bár a szülőknél kimutattak egy genetikai defektust – nem gondolnak arra a felnőttek, hogy gyermekük örökölheti ezt. És amikor kialakul a trombózis, akkor nagy a tragédia. Vannak veleszületett hiányai az alvadási rendszer gátló-anyagainak, amik már újszülött korban tragédiához vezetnek (pl. purpura fulminans), de sajnos később is kialakulhat nagyon súlyos elzáródás. Ezért fontos, hogy ha a szülőknél már bizonyított a genetikai defektus, akkor a gyermek vizsgálata is történjen meg. Enyhe esetekben erre elég sort keríteni 16 éves kor körül, de az un. homozigóta szülők gyermekeinél sokkal korábban már el kell végezni a vizsgálatokat.”- javasolja professzor Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.


Forrás: Trombózisközpont

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -