Mindegyik megvizsgált országra jellemző, hogy a férfiak halálozási aránya magasabb a nőkéhez képest, a halálesetek 40-60 százaléka pedig a dohányzásra vezethető vissza. A nők magasabb várható élettartama egész Európában egészségügyi viták tárgya. Az okok között emlegetik, hogy a nők gyakrabban keresik fel orvosukat, de egyes esetekben szervezetük különbözőségeivel is magyarázzák az eltérést.
![dohányzás dohányzás](https://www.asclepios.vital.hu/files/images/i_ferfiak-dohanyzas-halalozas.jpg)
Gerry McCartney és Kate Hunt kutatók a halálozási okokat is megvizsgálták. A dohányzással összefüggésbe hozott fő okok között szerepel a légutak rákos megbetegedése, bizonyos szív-, ér- és tüdőbetegségek. Az alkohol következményeként fellépő vesebetegség és nyelőcsődaganat szintén halálos lehet.
A kutatók nagy eltéréseket fedeztek fel az egyes országok között. Izlandon például a férfiak és nők között elenyésző a különbség, a legnagyobb differenciát Ukrajnában tapasztalták.
Az alkohol miatt bekövetkező elhalálozások száma a kelet-európai országokban magasabb volt (20-30 százalékos), mint Európa többi részén (10-20 százalékos). A cigaretta Máltán okozza a legtöbb halálos betegséget: itt az elhunyt férfiak 74 százaléka a dohányzás következményeként vesztette életét.
A Tobacco Control című szaklapban megjelent tanulmány szerzői tekintetbe vették azt is a 2003-2006-ból származó adatok feldolgozásakor, hogy pontatlanságok is felléphetnek például azoknak a betegségeknek az esetében, amelyeket mind a dohányzás, mind az alkohol előidézhet.