A feketehimlő elleni oltóanyagban az úgynevezett vakciniavírust használják, amely a feketehimlő rokona, ezért védőoltásban beadva segít a szervezetünknek védettséget kialakítania a feketehimlő ellen. Az USA Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) közölte, hogy a feketehimlő elleni oltóanyag nem tartalmaz valódi feketehimlő vírust, és nem is okozhat feketehimlőt. A szakértők szerint mivel élővírus-tartalmú oltóanyag, nem meglepő, hogy megfertőzheti az embereket, de feketehimlővé nem alakulhat át.
A feketehimlőt az egész világon kiirtották, ezért az emberek többségét már nem oltják be a betegség ellen. Az egyetlen ok, amiért néhányan mégis beoltatják magukat, a bioterrorizmustól való félelem. A CDC morbiditási és mortalitási heti jelentésében leírt eset egy 24 éves San Diegó-i férfit érintett, aki bőrkiütéssel ment kórházba, amiről azt gyanította, hogy azért alakult ki nála, mert szexuális kapcsolatot létesített egy férfival, aki feketehimlő elleni oltást kapott. A páciensnek ezen kívül fekélyek is kialakultak a végbélnyílásán és az ajkain. A jelentés szerint a beteg szövődmények nélkül felgyógyult. Egy második férfin, aki szintén szexuális kapcsolatot létesített az első férfival, hasonló fekélyek jelentkezését észlelte a péniszén és a herezacskóján, amit szintén a vakciniavírus okozott. Ő kórházi kezelésre szorult, és intravénás immunglobulinterápiát kapott. Kezelése után ő is szövődmények nélkül felépült.
A szakértők elmondták, hogy a vakciniavírus átvitele nem ritka eset, különösen akkor, ha az oltás okozta sebet nem fedik le gyógyulása közben. A nyílt seb könnyen átviheti a vírust más testrészekre, vagy akár más emberekre is. A jelentés azonban annak lehetőségére is rávilágít, hogy a vírust szexuális érintkezéssel is át lehet adni, ezért a szakértők hangsúlyozzák, hogy az oltási sebet a gyógyulás alatt mindig tartsák befedve.