2024. Október 08. kedd
Pillanatnyilag az ételben található veszélyes kórokozókra csupán akkor derül fény, amikor már megbetegedett valaki miattuk. Ha lehetséges volna, hogy a kórokozókat már azelőtt kimutassák, hogy az étel az emberekhez elér, rengeteg ételmérgezéssel összefüggő betegség elkerülhető volna. Egy kutatócsoport most egy “nanovirág” alapú, hordozható bioszenzoron dolgozik, amely segíthet a probléma megoldásában.

A Small című szaklapban publikált anyag szerint a Washingtoni Állami Egyetem (WSU) munkatársai azon dolgoznak, hogy az alig látható kémiai jelzések, amelyek a kártékony mikoróbák molekuláris jelenlétét sejtetik, már egy igen korai fázisban kimutathatók legyenek. Ez azért rendkívül fontos, mert már egy igen kis mennyiségű kártékony baktérium és egyéb mikróba nagyon komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, és a jelenlegi szenzoros technológia egyelőre képtelen időben azonosítani ezeket.

Ha ezek a kórokozók azonosíthatók, elég felerősíteni a jelzést, hogy a hagyományosabb felszerelés segítségével is sor kerülhessen a figyelmeztetésre. Az új bioszenzor olyan virágszerű nanorészecskéket használ, amelyek organikus és nem organikus összetevőkből állnak, és lényegük, hogy nagy mennyiségű enzimaktivitást képesek fenntartani az antigének detektálása érdekében. Az antigén annak a mikróbának bármelyik része, amely a szervezetben a reakciókat kiváltja. Igen sok ételhez köthető kórokozó létezik (pl. salmonella, e.coli baktérium, campylobacter), és több igen súlyos betegségeket, akár halált is okozhat.


Forrás: Medipress
2016. 06. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés