2024. December 27. péntek
Egy új tanulmány szerint az érzések szavakban történő kifejezése egy terapeutával történt beszélgetés vagy akár írás formájában segít, hogy jobban érezzük magunkat.

A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem (UCLA) kutatói megállapították, hogy a dühös vagy ijedt arcokat ábrázoló képek nézése során aktiválódik az agy amygdalának nevezett területe, amely egy biológiai láncreakciót indít el, hogy megvédje a szervezetet a veszélytől. Ha azonban az emberek ki is mondják, vagy legalább maguknak megfogalmazzák, mit éreznek a látottakkal kapcsolatban, letompítható az agy válaszreakciója.

érzelmek megnevezése leírása

„Ha a mérges arcot hozzákapcsolják a mérges szóhoz, az amygdala válasza csökken” – mondja Matthew D. Liebermann pszichológus. A kutatók szerint az érzelmek megjelölése az agy egy másik régióját stimulálja, amely az előagy és a szemek mögött helyezkedik el, amely összekapcsolja a szót az érzelmi tapasztalatokkal, és segít az érzelmek feldolgozásában. „Ha szavakba öntjük érzéseinket, aktiváljuk a szemek mögötti régiót, és csökken az amygdala válasza. Ugyanilyen úton lépünk rá a fékre, ha a lámpa sárgára vált, ha kimondjuk a szót, érzelmi válasz segít a fékezésben” – magyarázza Lieberman.

A Psychological Science folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók funkcionális mágneses rezonancia vizsgálatot (fMRI) használtak az agy aktivitásának követésére 30 önkéntesnél, akiknek különböző képeket mutattak. A képek különböző érzéseket fejeztek ki, mint pl. az ijedtség vagy a düh. Néhány esetben a képek alá volt írva, hogy mérges és félős, és a részvevőnek választania kellett közülük. Más esetekben két név állt a kép alatt, Harry és Selly, és a nemnek megfelelő nevet kellett kiválasztani. Az eredmények azt mutatták, hogy az amygdala aktivitása szignifikánsan csökkent, ha a résztvevőknek azonosítani kellett a megfelelő érzést. Ráadásul az aktivitás a szem mögötti kéregben volt mérhető, ha meg is kellett nevezniük az érzelmet.

„Ha megkérdezzük azokat az embereket, akik szomorú történeteket küldenek be egy újságba, hogy miért tették, nem valószínű, hogy azt a választ kapjuk, hogy ettől jobban érzik magukat” – mondja Liebermann. „Az emberek nem szándékosan győzik le negatív érzelmeiket; mégis úgy látszik, ez hatásos.” – tette hozzá a szakember.

„A népi bölcsesség azt tanácsolja, hogy ha rosszul érezzük magunkat, össze kell szedni magunkat, de a világ nem ilyen egyszerű: ha tudatosan akarunk jobban lenni, nem biztos, hogy sikerül. Ha azonban csupán megnevezzük érzéseinket, nem várjuk tőle, hogy jobban legyünk – éppen ezért működik.” – magyarázta a kutató.


Forrás: medipress.hu
2007. 09. 12.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés