2025. Január 18. szombat
Az epehólyag-eltávolításra szoruló betegek nagyobb eséllyel ússzák meg a legkevésbé invazív beavatkozással, amennyiben nappal operálják meg őket – derül ki egy friss kutatásból, amelyből az is bebizonyosodott, hogy az este érkező páciensek számára biztonságos a másnapig tartó várakozás.

Az úgynevezett laparoszkópiás kolecisztektómia számít a legkevésbé invazív műtéti megoldásnak az epehólyag eltávolítására, s számos országban ez az egyik legelterjedtebb eljárás, köztük az Egyesült Államokban is. Ennek során egy apró kamerát és sebészeti eszközöket vezetnek a testbe a hason ejtett apró bemetszéseken keresztül. A nagyobb bemetszéssel járó epehólyag-eltávolítás pedig a cisztektómia – ismertetik a szakértők a kutatásról szóló beszámolóban. „Az epehólyag eltávolításának sürgőssége igencsak vitatott téma az orvosok körében” – magyarázta a szerzőként közreműködő Dr. Dennis Kim, a Los Angeles-i Biomedikai Kutatóintézet munkatársa. „Eredményeink alapján a munkaidőben végzett műtétek esetében jobb esély mutatkozott a legkevésbé invazív módszerre, mint este. Az esti operációk nagyobb részét képezte a méretesebb bemetszést igénylő epehólyag-eltávolítás” – tette hozzá Dr. Kim, aki kollégáival együtt több mint 1 100 beteg adatait elemezte.

Sikerült kimutatni, hogy az este, tehát 19 és 7 óra között végzett műtétek 11 százalékában volt szükség nyílt cisztektómiára, míg nap közben csupán az esetek 6 százalékában. A kórházban tartózkodás ideje és a szövődmények aránya hasonlónak bizonyult mindkét fajta operációnál – olvasható az American Journal of Surgery című szaklapban. A kutatók ugyanakkor hozzátették, hogy érdemes lett volna követni a páciensek további felépülését, amire azonban erre vonatkozó adatok hiányában nem nyílt lehetőség.


Forrás: Medipress
2014. 10. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés