2025. Január 06. hétfő
Növeli a beteg fájdalomtűrését az empátia: azok az orvosok, akik együttérzőek a betegeikkel, megváltoztatják pácienseik agyműködését, ez pedig segít nekik a fájdalom jobb tolerálásában - állítja Issidoros Sarinopoulos, a Michigan Állami Egyetem radiológus professzora.

Az orvos-beteg kapcsolat a bizalmon és az empátián alapul, nem csupán a páciens kezelésén. A professzor kutatásaiból ugyanis kiderült, hogy az empátia valóban megváltoztatja az agy stresszre adott válaszát, ami közvetetten növeli a fájdalomküszöböt. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy azoknak az orvosoknak, akik figyelmesen végighallgatják betegeiket és együttérzőbbek velük, jobb kedvűek a pácienseik és a betegségeik kimenetele is kedvezőbben alakul. A kiváltó mechanizmus azonban mindezidáig ismeretlen volt. "Ez az első kutatás, amely a páciens-központú kapcsolatot neurobiológiai nézőpontból vizsgálta meg" - magyarázta Sarinopoulos.

A kutatáshoz a betegeket véletlenszerűen két típusú megbeszélésre küldték az orvosukhoz, akiken azután MRI-vizsgálatot végeztek. A beteg-központú beszélgetés során az orvosokat arra kérték, hogy nyitott kérdéseket tegyenek fel a betegeknek, amely során szabadon beszélhettek akár családjukról vagy munkájukról is. A másik fajta beszélgetés során azonban csak bizonyos kérdésekre válaszolhattak, amelyek például a kórtörténetükkel volt szoros összefüggésben. Az MRI vizsgálat alatt a betegeknek kezelőorvosuk fotóját mutatták, miközben enyhe tűszúráshoz hasonló áramütést kaptak. Azoknál a betegeknél, akik a beteg-központú konzultációban vettek részt, kisebb agyi aktivitást mutattak ki az úgynevezett elülső inzulában, ami a fájdalom érzékelésével van összefüggésben. Ez a terület a tényleges érzékelés előtt már érezteti velünk a ránk váró fájdalmat. A kutatók szerint még további vizsgálatokra van szükség, hogy megértsék a mechanizmus pontos működését.


Forrás: Medipress
2012. 12. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés