2024. Október 05. szombat
Egy új kutatás eredményei szerint egyre több mellrákos amerikai férfi távolíttatja el műtéti úton a másik, daganatmentes emlőszövetét is.

A közlemény szerzői szerint ez az első olyan tanulmány, ami kimutatta ezt a férfiak körében tapasztalt tendenciát, ami egyébként az amerikai nők körében már két évtizede megfigyelhető. „Ennek a költséges és igen komoly műtéti beavatkozásnak az aránya paradox módon éppen akkor kezdett emelkedni, amikor egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a minőségi betegellátásra az onkológiai gyakorlatban, ráadásul semmilyen bizonyíték nem támasztja alá, hogy az operáció túlélési előnyt jelentene a betegek számára.” – mondta a kutatást vezető Dr. Ahmedin Jemal. A vizsgálatba több, mint 6.300 olyan férfit vontak be, akiknél 2004 és 2011 között daganat miatt az egyik emlőt megoperálták. Ez idő alatt 3%-ról 5,6%-ra növekedett azoknak a férfiaknak az aránya, akiknél a másik, daganatmentes emlőszövetet is eltávolították. A daganatmentes emlőt érintő operációt leginkább fiatal, fehérbőrű férfiaknál végezték, akiknek magánbiztosítása volt. A kutatás eredményeit a JAMA Surgery szeptemberi számában tették közzé.

„Az egészségügyi szolgáltatóknak tisztában kellene lenniük azzal, hogy a daganat által nem érintett emlő műtéti eltávolítása már nemcsak a nők körében fordul elő, és az orvosoknak alaposan fel kéne világosítaniuk a betegeket a műtét előnyeiről, hátrányairól és költségéről ahhoz, hogy a páciens megfelelő döntést tudjon hozni a kezelésével kapcsolatban.” – mondta Dr. Jemal a sajtóközleményében. Az Egyesült Államokban az emlőrákos betegeknek mindössze 1% -a férfi.

1988 és 2011 között 2%-ról 11%-ra növekedett azoknak a mellráktól szenvedő nőknek az aránya, akiknek a daganatmentes mellét is eltávolították. Ez mindannak ellenére történt, hogy a második műtéti beavatkozás is kockázattal jár és nincs bizonyíték arra, hogy javítja a daganatos betegek túlélési esélyeit.


Forrás: Medipress
2015. 09. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés