2024. November 30. szombat
Az emlőrák kezelésén áteső nők szív- és tüdőműködése jelentősen gyengébb, ami még évekkel a kezelés befejezése után is megfigyelhető – derül ki a Duke Egyetem kutatásából. Az eredmények rávilágítanak, hogy a szív- és tüdőműködés utalhat a túlélés esélyeire az előrehaladott emlőrákban szenvedő nők esetében.

„Tudjuk, hogy a tüdő és a szív működését is mérő terheléses vizsgálat az egészségi állapot és az élettartam egyik legfontosabb jelzője a nem rákos emberekben, de viszonylag kevés kutatás foglalkozott azzal, milyen klinikai jelentőséggel bír a rákos betegekben – magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Lee Jones. – Kutatásunk azzal kapcsolatban szolgál információval, hogyan befolyásolhatja a rákdiagnózis és az ezt követő kezelés a szív, a tüdő és a szervezet többi részének együttes működését a testmozgás alatt.”

emlőrák

Az emlőrák halálozása 1990 óta körülbelül 2,2 százalékkal csökkent, de a kezelés mellékhatásokkal járhat. Bizonyos kemoterápiák rontják a szív pumpafunkcióját, csökkentik a vörösvérsejtek oxigénszállító kapacitását, és károsítják az izomsejtek hatékony működését. A terápia másodlagos hatásokkal is járhat, például az aktivitás csökkenésével és hízással, ami szintén ronthatja a tüdő és a szív működését.

Kísérletük során a kutatók 248, az emlőrák kezelés különböző stádiumaiban lévő nő kardiopulmonális funkcióját vizsgálták nyugalmi helyzetben és testmozgás közben. Az eredmények azt mutatták, hogy az emlőrákban szenvedő nők a kezelési státuszuktól függetlenül jelentősen gyengébb kardiopulmonális működést mutattak, mint az ugyanolyan életkorú, egészséges, ülő életmódot folytató nők. Még azokban a betegekben is jelentősen gyengébb volt a tüdő és szív működése, akik évekkel korábban estek át a kezelésen, ami arra utal, hogy a kardiopulmonális funkció a kezelés után sem áll helyre.

A Journal of Clinical Oncology online kiadásában megjelent eredmények szerint az előrehaladott emlőrákban szenvedő nők körében az átlagos túlélés jelentősen magasabb volt azok esetében, akik jobb kardiopulmonális funkcióval rendelkeztek. A fitt betegekben az átlagos túlélés 36 hónap, a gyenge tüdő-szív működéssel rendelkezőkben 16 hónap volt.

Jones ugyanakkor azt is hozzátette, a fittségben az a jó, hogy edzéssel javítható. Jelen pillanatban nem lehet tudni, vajon az állóképesség javítása a rákbetegekben összefügg-e a hosszabb túléléssel, a kutatás eredményei azonban arra utalnak, hogy érdemes tovább vizsgálni a kérdést.


Forrás: Medipress
2012. 05. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -