A Journal of the American Geriatrics Society című lapban közzétett kutatást vezető dr. Terri Fried munkatársaival 350 ötvenöt éves vagy annál idősebb személyt kísért figyelemmel és velük, valamint az általuk megbízott hozzátartozókkal is interjút készített. Utóbbiaktól azt kérdezték, hogy vajon az a személy, aki megbízta őket, szeretné-e, ha abban az esetben is kezelésbe vennék, ha már nem lenne tudatánál, vagy netán a kezelés után súlyos fájdalmai lennének. A felmérésből kiderült, hogy több mint 40 százalékuk nem tudott érdemben nyilatkozni erről.
Agyfiatalító elmediéta, meglepő és tanulságos> > >
A vizsgálatból arra is fény derült, hogy sokszor nem is értettek egyet abban a megkérdezettek, hogy beszéltek-e erről a kérdésről egyáltalán, vagy sem, és összességében csupán 20 százaléka a hozzátartozóknak tudta valóban megmondani, mi is az illető beteg elképzelése az élete végén esedékes orvosi ellátásról.
Mit lehet kezdeni a bőrhibákkal? > > >
A kutatásból összességében azt a következtetést vonták le a szakemberek, hogy a legtöbb ember nem hoz előre életvégi döntést és nem beszél erről a hozzátartozóival sem, vagy ha igen, gyakran nem elég világosak az elképzelések, és így gyakoriak a félreértések. Fried szerint segítségre lenne szükség az időseknek és hozzátartozóiknak e téren, akár egy kórházi dolgozó személyében, akár egy interneten elérhető program révén, hiszen ez mindenki közös érdeke lenne.