2024. December 12. csütörtök
Egy nagyobb kutatásból nemrég kiderült, hogy az éjszakai műszakban dolgozó középkorú nők mentális képességeire hosszú távon sincs káros hatással az éjszakai munkarend.

Korábbi kutatások arra engedtek következtetni, hogy az éjszakai és nappali műszakok váltakozása megzavarhatja a cirkadián-ritmust, vagyis a 24 órás periódus alatt a testben és az alvásban végbemenő változásokat. A tudósok korábban azt gyanították, hogy emiatt a változó munkarendben dolgozók agya gyorsabban öregszik, mint a csak nappal dolgozóké. "Bár jó okunk volt azt hinni, hogy ez a helyzet, a mostani vizsgálati adatokban semmi erre utaló bizonyítékot nem találtunk" - nyilatkozta Dr. Elizabeth E. Devore, a kutatás vezetője. A bostoni Brigham and Women's Kórház kutatójaként Dr. Devore úgy gondolta, hogy a középkorú nők esetében valószínűleg már látni lehet majd azokat az agyműködésben beállt korai változásokat, amik később memóriazavarok kialakulásához és kognitív hanyatláshoz vezethetnek.

A tudósok a Nurses' Health Study elnevezésű 1976-ban kezdődött nagyszabású felmérés adatait használták fel. Összesen 16 000 éjszakás nővérként dolgozó, a felmérés idején (1988) 58 és 68 év közötti középkorú nőt vizsgáltak meg. A nőknek a felmérés során be kellett számolniuk róla, hogy hány éven keresztül dolgoztak legalább plusz három éjszakát havonta a normális éjszakás és nappalos műszakok mellett. A tudósok a nők mentális képességeit és emlékezőtehetségét telefonon keresztül 1995 és 2000 között újra megvizsgálták. Ekkorra már minden résztvevő túl volt a 70-ik életévén. A tesztek során a résztvevőknek többek között szavakat kellett visszaismételniük, és egy-egy számsort kellett fordítva megjegyezniük.

A nők közül nagyjából 1000-en voltak olyanok, akik legalább 20 évig dolgoztak változó műszakban, nagyjából 6000-en viszont soha nem dolgoztak a nappali műszakon kívül más időben. A leghosszabb ideig váltott éjszakai műszakban szolgálatot teljesítő éjszakás nővérek általában súlyosabbak, és kevésbé iskolázottak voltak a többi nőhöz képest. Ennek ellenére a kutatók elmondása szerint ugyanúgy teljesítettek a kognitív és memóriateszteken, mint a többiek. "A kutatás egyetlen hiányossága, hogy nem tartalmaz az éjszakai műszakokra vonatkozó adatokat az 1988 utáni időszakból - nyilatkozta Dr. Devore - Emiatt elképzelhető, hogy nem tudunk valami fontos tényezőről, ami szerepet játszik az időskori váltott műszakos munka, és a memóriazavarok kapcsolatában."

Korábbi tanulmányok már többször is összefüggésbe hozták a váltott műszakos munkát az olyan krónikus betegségekkel, mint a rák, a szívbetegségek, az elhízás és a kettes típusú cukorbetegség.  "Még mindig rengeteg kérdés van a váltott műszakos munkával kapcsolatosan - nyilatkozta Jeanne M. Geiger-Brown, a Maryland Egyetem nővérképző karának munkatársa - Az éjszakai műszak minden esetben nehéz. A nővéreket fenyegető egészségügyi veszélyek mellett az álmosság balesetekhez is vezethet, emiatt tehát a páciensek is veszélyben lehetnek.Abban viszont úgy tűnik, biztosak lehetünk, hogy a váltott műszakban történő munkavégzés nem okoz kognitív hanyatlást. Ennek ellenére természetesen csak azt tudom tanácsolni a nőtársaimnak, hogy tegyenek meg mindent a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a cukorbetegség kialakulási esélyeinek csökkentésére." A kutatás részletes leírása az American Journal of Epidemiology című tudományos szaklapban olvasható.


Forrás: Medipress
2013. 10. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés