Az impulzivitás nagyon összetett, de impulzív cselekvésre (egy motorikus válasznak való ellenállás képtelensége) és impulzív választásra (a jutalom késleltetésének képtelensége) osztható fel. Sokan tapasztaltak már nehézséget egy szendvics vagy valami más elfogadásának való ellenállásban, még akkor is, amikor tudták, hogy hamarosan vacsora lesz. Ugyanez igaz a kísérletben felhasznált patkányokra is.
A szép arcbőr patikája körülöttünk van, a természetben - itt!> > >
A patkányok beidomíthatók arra, hogy akkor kapjanak jutalmat (cukrot), amikor végrehajtanak egy tevékenységet, például megnyomnak egy kart („go”), vagy arra, hogy csak akkor kapjanak jutalmat, amikor ellenállnak a kar megnyomásának („no-go”), amikor egy megfelelő, betanított jelzést kapnak. Ezt úgy tanulják meg, hogy ismételten megkapják ezt a jelzést, például egy villogó fényt vagy berregő hangot, amely tájékoztatja az állatokat, melyik tevékenységet kell elvégezniük ahhoz, hogy megkapják jutalmukat. Ha nem képesek megállni a kar megnyomását a „no-go” jelzés megadásakor, ez az impulzivitást jelzi. A kutatók kimutatták, hogy azok a patkányok, amelyek közvetlenül az agyukba kaptak grelin hormont, ami azt utánozza, ahogyan a gyomrunk értesít bennünket arról, hogy ennünk kell, nagyobb valószínűséggel nyomták meg a kart várakozás helyett, annak ellenére is, hogy ezzel elveszítették a jutalmukat.
Betegséged az arcodra van írva - leolvashatod!> > >
A kutatók felfedezték, hogy a grelin magasabb szintje megakadályozta, hogy a patkányok várni tudjanak a nagyobb jutalomra. A továbbiakban aztán azt is megvizsgálták, hol hat a grelin az agyban az impulzivitás befolyásolására. „Eredményeink azt mutatták, hogy a grelin hatásainak korlátozása a ventrális tegmentális területre, arra az agyi területre, amely létfontosságú összetevője a jutalmazási rendszernek, elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a patkányok impulzívabbá váljanak. Amikor a grelint blokkoltuk, az impulzív magatartás jelentős mértékben csökkent” – foglalta össze Karolina Skibicka.