2024. Október 08. kedd
A legújabb kutatás szerint már a dinoszauruszoknak is voltak daganataik, és némelyik hajlamosabb volt a tumorokra, mint mások.

Egy nemzetközi kutatócsoport pofadaganat nyomát fedezte fel egy törpe kacsacsőrű dinoszaurusz (Telmatosaurus transsylvanicus) megkövült állkapocscsontján. Az embernél, az emlősöknél és egyes mai hüllőknél is előforduló nem rákos eredetű daganatot először mutatták ki a Southamptoni Egyetem munkatársai állatkövületen. Kate Acheson PhD-hallgató, a Scientific Reports című szakfolyóirat július 5-i számában közzétett tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy a Telmatosaurus a kacsacsőrű dinoszauruszok családfájának gyökereinél helyezkedik el, és a törzsfejlődésük korai szakaszában kimutatott ilyen jellegű deformitás azt bizonyítja, hogy ez a család hajlamosabb volt a daganatra, mint más dinoszauruszok.

A mintegy 69-67 millió évesre becsült állkapocscsont kövületet az erdélyi Hátszeg megyei “Dinoszauruszok völgyében” tárták fel, amely az UNESCO világörökségének része. Dr. Bruce Rothschild, az Északkelet-Ohiói Orvosi Egyetem ősi betegségekre és sérülésekre szakosodott kutatója szerint a nem rákos ameloblasztóma jelenléte egy kacsacsőrű dinoszauruszban azt bizonyítja, hogy sokkal több közös van az emberekben és a dinoszauruszokban, mint eddig gondoltuk.

A dinoszaurusz állkapcsának vizsgálata azt mutatta, hogy fiatalon pusztult el, de halálának pontos oka nem ismert. A kutatók úgy vélik, hogy a daganat valószínűleg nem volt fájdalmas, és nem okozta közvetlenül az állat halálát. Közvetett módon azonban szerepet játszhatott a halálában, mivel az egyik elmélet szerint a ragadozók a tumort a gyengeség vagy sebezhetőség jelének tekinthették, ezért nagyobb valószínűséggel támadhattak az állatra.


Forrás: Medipress
2016. 07. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés