„Attól tartok, hogy sokan a zsírban és kalóriában gazdag gyorséttermi ételeket öblítik le ezekkel a diétás üdítőkkel, és nem az egészséges, házi ételeket egészítik ki velük, illetve nem a kimerítő edzés után oltják velük a szomjukat” – állítja Jessica Bartfield, az USA-beli Loyola Egyetem Gottlieb Memorial kórházának táplálkozási szakértője.
Bartfield az Amerikai Diabétesz Társaság közelmúltban készült két tanulmányára reagált, amelyek azt mutatták ki, hogy a diétás üdítőket fogyasztók derékbősége 70 százalékkal nagyobb mértékben nőtt, mint azoké, akik nem ittak ilyen üdítőket. Egy másik kísérlet azt mutatta, hogy az aszpartámot (mesterséges édesítőszert) tartalmazó táplálékot fogyasztó egerek három hónap elteltével magasabb vércukorszinttel rendelkeztek, mint a hagyományos élelmiszereket fogyasztó állatok. A kutatók szerint az aszpartám nem csökkenti az étvágyat, ami azt eredményezi, hogy általánosságban többet eszünk.
Bartfield azonban úgy véli, hogy bár ezek a kutatások izgalmasak, nem mutatnak ok-okozati összefüggést, és nem veszik számításba a hízáshoz hozzájáruló olyan tényezőket, mint például az étrendi minták, az alvás, a genetika és a szedett gyógyszerek. A kutató szerint a diétás üdítők fogyasztása jó módszer a fogyókúrázók kalóriatöbbletének csökkentésére, ugyanakkor mint minden másban, itt is mértékletességre kell törekedni. A szakértő szerint lehetőleg napi egy-két diétás üdítőnél többet senki ne fogyasszon.