2025. Január 06. hétfő
Az enyhe és súlyos depresszió legjobb ellenszere rövidtávon, ha 24 órán keresztül nem alszunk. Több friss kutatás szerint tízből hat beteg depressziós tünetei enyhülnek a kialvatlanság hatására, míg az antidepresszáns alapú kezeléssel csupán hat-nyolc hét alatt érthető el hasonló eredmény.

Úgy tűnik, az alváshiány hatására jelentős mennyiségű szerotonin szabadul fel a szervezetünkben. Több kutatás is igazolja, hogy a páciensek 40-60 százaléka jobban érzi magát, ha hosszabb időre mellőzi az alvást. „Gyakran láthatjuk, ahogy súlyos depresszióval küzdő, pszichotikus, öngyilkossági gondolatokat dédelgető emberek hirtelen visszatérnek egy időre – általában néhány órára – a régi, betegség előtti önmagukhoz” – jegyzi meg a Medical University of South Carolina munkatársa.

A University of California kutatása szerint a változások ugyan valóban néhány órára szólnak, de ha rendszeresen átvirraszt egy-egy éjszakát a páciens, a pozitív változások az esetek 63 százalékában akár hét héten keresztül is fenntarthatók. A Northwestern University Feinberg School of Medicine munkatársai kronoterápiát ajánlanak a depresszióra: úgy válik, a módszer épp annyira hatásos, mint az antidepresszánsok, viszont jóval olcsóbb és kevesebb mellékhatással jár. A Tufts University arra is rámutat, hogy mi rejlik a jelenség hátterében. A változásokért az adenozin nevű fehérje a felelős, amely akkor termelődik a szervezetben, amikor ébren vagyunk. A kialvatlanság emeli a szervezet adenozin-szintjét, amely szinte azonnal jobb közérzethez vezet.


Forrás: Medipress
2014. 07. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés