2024. Március 29. péntek
Japán és amerikai kutatók olyan festékanyagot állítottak elő, amely a rákos sejtekbe juttatva segít azokat felismerni, és a daganat eltávolítása után megállapítani, hogy maradt-e még a műtött területen rákos szövet vagy áttét.

A daganatos sejtek azonosítására jelenleg is alkalmaznak különféle festési eljárásokat, amelyek például a megjelölt daganatok könnyebb eltávolítását segítik, azonban az eredményre ezekkel órákat vagy akár napokat is várni kell. A Science Translational Medicine című folyóiratban most ismertetett új festési módszer előnye, hogy egyszerű alkalmazni és gyors eredményt ad.

daganat

Yasutero Urano, a Tokiói Egyetem kutatója és kollégái egy gGlu-HMRG nevű festékanyagot állítottak elő, amelyet egy számos rákos sejttípusban aktív fehérje, az úgynevezett gamma-glutamil transzpeptidáz (GGT) aktivál. A kutatók a festéket egerekbe ültetett rákos emberi petefészeksejteken tesztelték, amelyek a permet hatására másodpereceken belül zöldesen világítani kezdtek. A kísérletekben tisztán látszott a fluoreszkáló rákos sejtek és az egészséges szövet közötti határ.

A Die Welt internetes kiadásának ismertetése szerint a fluoreszcencia legalább egy órán át kitart. A módszer egyetlen hátránya, hogy hatása azokra a tumorokra korlátozódik, amelyekben magas a GGT aktivitás.


Forrás: MTI
2011. 11. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés