2025. Január 11. szombat
A cukorbetegség kezelése mára jelentősen javult, azonban a megfelelő vércukorszint folyamatos biztosítása a betegek kétharmadánál nem megoldott. Egy teljesen új hatásmechanizmusú terápiás megoldás nem csak ezen gondon segít, de az eddigi eredmények szerint hosszabb távú reményt is kínál.

A cukorbetegség az érintettek állapotának folyamatos romlásával járó krónikus betegség, melynek járványszerű növekedési üteme ijesztő méreteket ölt, és ma már a világ felnőtt népességének 6 százalékát érinti.

2-es típusú cukorbetegség, gyógyszer

A betegség 2-es típusa a cukor (glukóz) vérben történő felhalmozódásával járhat, ami súlyos egészségügyi problémákat okozhat, például szívbetegséget, vesebetegséget, vakságot, illetve amputációra szoruló végtagelhalást. A 2-es típusú diabétesz világméretű elterjedése és a betegség szövődményeinek a megelőzése vezette kutatókat a 2-es típusú cukorbetegek kezelésére alkalmas új terápiás lehetőségek kifejlesztésére. Ennek eredménye lett egy új hatóanyag, amely a vércukorcsökkentő szerek új csoportját képviseli.

A most bevezetett új gyógyszer a vércukor szintjének csökkentésére szolgáló, szájon át szedhető gyógyszerek közé, az úgynevezett DPP-4 gátlók (dipeptidil-peptidáz-4 inhibitorok) csoportjába tartozik. A hasnyálmirigyre hatva fejti ki vércukorszint-szabályozó hatását. Elősegíti a saját inzulinszint étkezés utáni emelkedését és csökkenti a szervezet által termelt cukor mennyiségét.

A kezelés várhatóan nem okoz alacsony vércukorszintet, mivel alacsony vércukorszint esetén nem hat. (A szulfonilureák csoportjába tartozó gyógyszer együttes alkalmazása esetén azonban alacsony vércukorszint – ún. hipoglikémia léphet fel.) Az új készítményt a cukorbetegség kezelésére már egyébként is szedett, vércukorszint-csökkentő gyógyszerekkel együtt „kiegészítő gyógyszerként” kell alkalmazni, az előírt diéta és mozgás betartása mellett.


Forrás: VM.komm
2009. 04. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés