2025. Február 25. kedd
A legfrissebb kutatási eredmények szerint a császármetszéssel született csecsemők majdnem kétszer akkora eséllyel lesznek gyermek- és kamaszkorukban túlsúlyosak, mint természetes úton született társaik.

Az International Journal of Obesity szaklapban publikált kutatásban a New York-i Egyetem Orvostudományi Karának kutatói több mint 10 ezer brit gyermek egészségügyi adatait elemzésével kimutatták, hogy a műtéti úton született csecsemők 83 százalékkal nagyobb eséllyel válnak túlsúlyossá, mint természetes úton világra jött társaik. Az eredmények alátámasztják azokat a korábbi kutatási eredményeket, amelyek arra utaltak, hogy a császármetszés összefüggésben áll a gyermekkori elhízással.

A szakértők úgy vélik, hogy a hüvelyi szüléssel született csecsemők a szülőcsatornában olyan baktériumoknak vannak kitéve, amelyek idősebb korukban segítenek szabályozni az anyagcseréjüket. Az eredmények azt sugallják, hogy az „elhízásjárvány” részben a császármetszések arányának napjainkban tapasztalható emelkedésével magyarázható. A műtéti szülést gyakran valamilyen egészségügyi kockázat indokolja, ami életmentő lehet az anya és a csecsemő számára egyaránt, de sok esetben orvosilag semmi sem indokolja a császármetszést.

„A császármetszésnek olyan hosszú távú következményei lehetnek, amiket nem is ismerünk” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Dr. Jan Blustein. A szakértő úgy véli, hogy mivel az elhízás kockázata a gyermekekre nézve nem „hatalmas”, ez nem lehet tényező a döntéskor, ha orvosi indokkal van szükség a császármetszésre. Az elektív császármetszést fontolgató nőknek azonban érdemes tudniuk erről a kockázatról.


Forrás: Medipress
2013. 06. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés