A COPD által okozott lassú, folyamatos tüdőfunkció romlás mellett a betegeket hirtelen fellángolások sújthatják. Ezekben az időszakokban fertőzések vagy légszennyezés következtében súlyosbodnak a légzési zavaraik. A mostani kutatás háttér információi szerint a gyakori fellángolásokat tapasztaló betegek állapota gyorsabban romlik, mint azoké, akikben ritkábban jelentkeznek ilyen fellángolások, és előbbiek esetében az életminőség és a túlélési arány is rosszabb, mint a stabilabb állapotú betegekben. A fellángolások megelőzése a COPD kezelésének egyik legfontosabb célja, de ezeket az epizódokat nagyon nehéz előre jelezni.
A Journal of the American Medical Association júniusi számában megjelent kutatásukban a Koppenhágai Egyetem munkatársai Dr. Borge Nordestgaard vezetésével több mint 61 ezer embert vizsgáltak, és kimutatták, hogy azok a COPD-s betegek, akiknek vérében bizonyos fehérjék és sejtek megemelkedett szintje mérhető, a gyakori fellángolások magasabb kockázatának vannak kitéve. Ezek a fehérjék és sejtek, nevezetesen a C-reaktív protein, a fibrinogén és a leukociták, fokozzák a fertőzésekre, szövetkárosodásra és gyulladásra adott választ.
A mindhárom biomarker magasabb szintjével rendelkező betegek nagyobb valószínűséggel tapasztaltak gyakori fellángolásokat, mint azok, akikben normális volt a jelzők szintje. Az összefüggés a COPD stádiumától és súlyosságától is függetlennek bizonyult.