2024. December 26. csütörtök
A több ezer felnőtt felmérése alapján készült kutatás szerint a bokasérült emberek általában nagyobb arányban tapasztalnak később mozgáskorlátozottságot és ízületi gyulladást, illetve szív- vagy légzési panaszokat.

Bár a kutatás nem bizonyít ok-okozati összefüggést, alátámasztja az ilyen sérülések utáni rehabilitáció jelentőségét.„Az az aggasztó, hogy ezek a különbségek az egész élethosszon keresztül megnyilvánulnak, különösen a kritikus középkorban, amikor az ilyen betegségek kockázata nőni kezd” – mondta a National Athletic Trainers’ Association szervezet baltimore-i kongresszusán közzétett tanulmány szerzője, Phillip Gribble, a Kentucky Egyetem kutatója.

A kutatás során Gribble és munkatársai több mint 3500 felnőtt részvételével végeztek el egy online közvélemény-kutatást. Közülük több mint 1800 fő állította azt, hogy élete során szenvedett már valamilyen bokasérülést. Az ilyen sérülést szenvedett válaszadók nagyobb valószínűséggel számoltak be arról, hogy ez „bizonyos mértékben” – „teljesen” korlátozta hétköznapi tevékenységeiket azokhoz a személyekhez viszonyítva, akiknek nem volt még ilyen sérülése (46 százalék:36 százalék). A közepes – súlyos testi fájdalom aránya szintén magasabbnak mutatkozott (38 százalék:27 százalék).

Az eredmények arra is rávilágítottak, hogy a bokasérülésen átesett emberek körében magasabb volt a szív- és légzési rendellenességek előfordulása, mint a bokasérülést nem szenvedett személyek esetében (31 százalék:24,5 százalék). Az sem meglepő, hogy a boka ízületi gyulladása szintén sokkal nagyobb valószínűséggel alakult ki azokban, akiknek korábban megsérült a bokája (9,4%), mint azokban, akiknek nem (1,8%). A kutatók úgy összegezték eredményeiket, hogy a bokatöréseket és bokaficamokat, valamint az ezeket követő rehabilitációt komolyabban kell venni.


Forrás: Medipress
2016. 07. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés