Amint arról dr. Nadia Dominici, az amszterdami VU Egyetem szakembere beszámolt, a kisgyerekek fejében már azelőtt van egy elgondolás arról, miként kéne elindulni, hogy valójában megtennék az első lépéseket. Ha a kisgyereket talpra állítjuk, automatikusan elkezdi egyik lábát a másik elé tenni, ami azt mutatja, hogy ösztönösen benne van a járásra való hajlam, mindössze arra van még szüksége, hogy az agyi áramkörei elérjék azt a fokú érettséget, amikor már valóban képes is elindulni.
A szakemberek arra a felismerésre jutottak, hogy az újszülöttek két olyan alapvető képességgel születnek, melyek egyaránt a járás kialakulását segítik. Az első ilyen a láb behajlításának és kinyújtásának képessége, a másik pedig a jobb és bal láb váltakozva történő használata. A későbbiekben még további két képességet sajátítanak el emellé, melyek az egyensúlyozásban, a súlypont elhelyezésben, illetve a lépések időzítésében játszanak fontos szerepet. A kutatók azt is megállapították, hogy ezek a kezdetleges képességek számos állatnál is hasonlóan jelen vannak, legyenek azok bármilyen eltérő felépítésűek.
A szakemberek abban bíznak, hogy ezek a felfedezések segíthetik a mozgásképtelen betegeket a járás elsajátításában, ezért most azon dolgoznak, hogy kiderítsék, az eddigi tapasztalataikat hogyan ültethetnék át a gyakorlatba, hogy így az agyi bénulásos gyerekeket és a gerincvelősérült felnőtteket is hozzásegíthessék egy új, teljes élethez.