2025. Január 27. hétfő
Az emberi arc olyan természetes vonalkódokat tartalmaz, amelyek segítenek felismerni minket, és amelyek alapján mi is felismerhetünk másokat – állítják a brit UCL Szemészeti Intézet kutatói.

Az arc egyedülálló abban a tekintetben, hogy rendkívül sok információt közöl nemünkről, korunkról és hangulatunkról. Az emberekhez hasonló szociális lényeknél az arcok felismerése nagyon fontos szempont a szociális közlési formák szempontjából. Az arcfelismerés igen komplex folyamat, melynek első lépése a vizuális információ befogadása és elemzése, amit agyunk a legújabb kutatások szerint igen egyszerűen, vonalak alapján végez.

arcfelismerés

Híres emberek arcának manipulálásával Dr. Steven Dakin és Roger Watt professzor bebizonyította, hogy mindössze csak pár vízszintes vonalra: a szemöldök, a szájak és a szemek vonalára van szükségünk ahhoz, hogy azonosítani tudjunk valakit. Ez az információ tovább egyszerűsíthető fekete fehér vonalakra, azaz vonalkódokra. „A homlokon és arcon lévő bőr világosabb, míg a szemöldök, az ajkak és a szem vonala sötétebb – nyilatkozta Dr. Dakin. – Ezt leegyszerűsítve a szupermarketek vonalkódjaihoz hasonló képeket kapunk.”

Agyunk vizuális központja ezeket az információkat dolgozza fel, így egyszerűen felismeri a komplexebb formákat is, és az arc egyes részleteiben történt változások sem zavarják össze. Dr. Dakin szerint a kutatási eredmények fontos előrelépést jelenthetnek az arcfelismerő szoftverek, például a repülőterek beléptető rendszerében alkalmazott programok területén.

A kutatók szerint ez a jelenség adhat magyarázatot arra is, hogy miért látunk néha arcokat természeti jelenségekben (felhők, árnyékok) és tárgyakon (kapcsolók, konnektorok). „Az arcunkon található vonalakhoz hasonló horizontális vonalak a természetben is igen gyakoriak, ezért látunk néha arcokat mindenütt magunk körül.”


Forrás: Medipress
2009. 04. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés